fot. PAP

SP chce powołania wysokiej komisji obywatelskiej ws. Smoleńska

Posłowie zagłosują dziś nad projektem uchwały autorstwa Solidarnej Polski ws. powołania wysokiej komisji obywatelskiej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej z 10.IV.2010 r.

Podczas wczorajszej debaty w Sejmie głosowanie przeciwko ustawie zapowiedziały kluby PO, Ruch Palikota.  PSL nie ma w tej kwestii dyscypliny partyjnej. Politycy partii rządzącej powołują się na niekonstytucyjność dokumentu.

Poseł Ludwik Dorn wnioskodawca uchwały pytał się: co PO ma w zamian?  Stwierdził on, że powołany zostanie zespół informacyjno propagandowy, który będzie odpowiadał parlamentarnemu zespołowi ds. katastrofy z 10 kwietnia.

 – Zadaniem zespołu w zależności jak będzie to ujęte prawnie ma być obalanie kłamstw i absurdów, które głosi zespół posła Macierewicza. Ten zespół będzie jednak tak powoływany przez premiera, że będzie sędzią w sprawie własnej niewiarygodności. Możemy tylko racjonalnie przewidywać, że jego działalność będzie miała charakter przede wszystkim propagandowy – powiedział poseł Ludwik Dorn. 

Poseł Antoni Macierewicz – przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy stwierdził, że PiS jest gotów poprzeć powołanie komisji pod warunkiem, że w pracach organu zostaną uwzględnione prace ekspertów niezależnych jak też naukowców.

„Uchwała mogłaby być pewną próbą znalezienia rozwiązań dla sytuacji jaka powstała na skutek błędów przemilczeń, kłamstw z którymi mieliśmy do czynienia w ciągu 30 ubiegłych miesięcy” – dodał poseł.

 – Jesteśmy w takim punkcie, w którym wiadomo że znaleziono ślady materiałów wybuchowych. To jest moment, który na nas wszystkich nakłada niesłychanie daleko idącą odpowiedzialność; który zobowiązuje Sejm do znalezienia drogi wyjścia z tej sytuacji. Być może taka komisja mogłaby być drogą wyjścia z tej sytuacji – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj