Węgry: Uroczystość przed pomnikiem smoleńskim w Budapeszcie w rocznicę katastrofy

Złożeniem wieńców przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie polscy dyplomaci oraz przedstawiciele Polonii i władz lokalnych uczcili pamięć ofiar w rocznicę tragedii.

„Polsko-węgierska wspólnota losów jest nie tylko piękną tradycją przeszłości, ale też umacnia się w naszych czasach. Droga Węgrów i Polaków, ich walka i cele są wspólne – ochronić nasze domy, zachować narodowy i chrześcijański charakter naszych krajów i Europy” – podkreślił w przemówieniu burmistrz XXII dzielnicy Budapesztu, gdzie stoi pomnik smoleński, Ferenc Karsay.

Jak zaznaczył, odsłonięty rok temu pomnik Memento-Smoleńsk „stanowi wyraz tego, że podzielamy żałobę polskiego narodu”.

Zastępczyni ambasadora RP Małgorzata Radwan-Vass wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika w Budapeszcie.

„Dla Polaków to kolejne, symboliczne miejsce na mapie Węgier” – podkreśliła.

Po odśpiewaniu hymnów Polski i Węgier wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele polskiej ambasady, władz XXII dzielnicy, ogólnokrajowego i dzielnicowego samorządu polskiego na Węgrzech, a także Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema i Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha.

„To dla nas ogromny zaszczyt, że ten pomnik stanął na terenie naszej dzielnicy” – powiedział PAP Karsay.

Jak podkreślił, mieszkańcy dzielnicy bardzo go lubią.

„W dni powszednie ta okolica funkcjonuje jako park, gdzie ludzie siadają, rozmawiają, dzieci się bawią. Teraz trwają prace w sąsiedztwie pomnika na wybrzeżu Dunaju. Będzie tu teren zabaw, przyrządy do ćwiczenia na wolnym powietrzu, mała kawiarnia” – powiedział.

Pomnik Memento-Smoleńsk został odsłonięty 6 kwietnia ubiegłego roku z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Viktora Orbana. Jego postawienie węgierski rząd wsparł sumą 126 mln ft (1,7 mln zł). W finansowaniu częściowo uczestniczyły też samorządy Budapesztu i XXII dzielnicy.

Pomnik ma formę pagórka, w który wbija się krzyż z czarnego granitu. W zamyśle autora Sandora Gyuli Makoldiego pagórek ma nawiązywać do kurhanu, zaś krzyż powstały z połączenia dwóch rozciągniętych graniastosłupów symbolizuje nałożenie się na siebie dwóch tragedii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl