BOR przygotowuje sprawozdanie ws. katastrofy smoleńskiej

Do końca maja ma być gotowe sprawozdanie ws. katastrofy smoleńskiej. Będzie to efekt prac zespołu powołanego w Biurze Ochrony Rządu. Funkcjonariusze biura oceniają zabezpieczenie przez tę formację wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.

Wiceszef BOR, płk Jacek Lipski powiedział, że trwa weryfikacja czy dopełniono wszystkich aktów staranności z punktu widzenia przepisów prawa. „Prace zespołu to wielopłaszczyznowe zadania wymagające ogromnego zaangażowania” – powiedział płk Lipski.

Wyniki prac mogą posłużyć do ewentualnych zmian w procedurach. Są one konieczne m.in. ze względu na zmieniającą się sytuację, także geopolityczną.

Poseł Jacek Świat, mąż śp. Aleksandry Natalii Świat, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, zwraca uwagę, że rodziny czekają na ten dokument, gdyż od lat wiadomo o licznych zaniedbaniach.  

– Nie zostało sprawdzone chociażby lotnisko. Właściwie nasi BOR-owcy nie zostali tam wpuszczeni. Nie został dokonany przyzwoity przegląd. Można też mieć wątpliwości, czy samolot był dobrze sprawdzony, przejrzany. To wiemy już od lat, ale wreszcie doczekamy się rzetelnego opracowania na ten temat. Myślę, że to jest sygnał, jak należy postępować. Będzie to pierwszy oficjalny dokument rzeczywiście sporządzony rzetelnie, zgodnie ze wszystkimi procedurami, jakie po tej straszliwej tragedii należało przeprowadzić. Myślę, że za tym pójdą inne raporty, choćby specjalnej podkomisji powołanej przez ministra Macierewicza – mówi poseł Jacek Świat.  

Zespół do oceny przygotowania i zabezpieczenia wizyty w Katyniu w dniu 10 kwietnia 2010 r. powstał w Biurze w połowie stycznia bieżącego roku. Jak informowało wówczas MSWiA, zespół miał przeanalizować podjęte zadania ochronne.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu – w sumie 96 osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl