MIiB: 11 województw zadeklarowało wstępnie przystąpienie do wspólnego biletu kolejowego
11 województw zadeklarowało wstępnie przystąpienie do wspólnego biletu kolejowego – informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Na razie brak takiej deklaracji ze strony województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i lubelskiego.
Wspólny bilet przewiduje podróżowanie koleją pomiędzy różnymi województwami dzięki jednemu biletowi, bez względu na to, kto jest właścicielem pociągu. Resort infrastruktury przekonuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu „podróże staną się prostsze i tańsze”.
Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek mówi, że wprowadzenie wspólnego biletu jest oczekiwane od lat zarówno przez kolejarzy, jak i przez pasażerów.
– Ja tylko żywię nadzieję, że wprowadzenie wspólnego biletu jest tylko pierwszym etapem do tego, żeby również biznesowo połączyć funkcjonowanie kolei. Żeby pociągi nie były zamykane w kleszczach województw, żeby one jeździły na dłuższych trasach między skupiskami ludzkimi. Żeby ten biznes był bardziej elastyczny i wspólny dla korzyści podróżnych. Żeby oni nie byli zmuszani do częstych przesiadek itd. Krok jest w bardzo dobrym kierunku od dawna oczekiwanym. Mam nadzieję, że to jest tylko pierwszy krok na drodze do konsolidacji oferty przewozowej dla podróżnych – podkreślił Leszek Miętek.
Polskie Koleje Państwowe deklarowały wcześniej, że są gotowe do wprowadzenia wspólnego biletu od nowego rozkładu jazdy, czyli od początku grudnia tego roku.
RIRM