fot. PAP

Przewozy Regionalne przejmują część połączeń

Od dzisiaj część połączeń Kolei Śląskich przejmą na rok Przewozy Regionalne. Chodzi o pięć połączeń województwa śląskiego z innymi województwami.

Z informacji wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego w Katowicach wynika, że Koleje Śląskie zadeklarowały na dziś odwołanie 67 pociągów. W poprzednich dniach liczba odwołanych kursów przekraczała 90.

Podejmowane są działania zaradcze. Wczoraj wieczorem dopracowano szczegóły rocznego porozumienia ze spółką Przewozy Regionalne w sprawie przejęcia niektórych połączeń międzywojewódzkich. O szczegółach informuje Justyna Grzesik, rzecznik Śląskiego Zakładu Przewozy Regionalne.

Trasy, na które wróciły Przewozy Regionalne, to połączenie: Radomsko – Częstochowa, Kielce – Częstochowa, Strzelce Opolskie – Gliwice,  Kędzierzyn Koźle – Gliwice i Kędzierzyn Koźle – Racibórz. Umowa, która została zawarta z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego dotyczy realizacji połączeń na wyżej wymienionych trasach przez rok, do końca aktualnego rozkładu jazdy. Rozkład jazdy ulegnie stosownym zmianom, na bieżąco aktualny rozkład jazdy jest podawany pasażerom, a obaj przewoźnicy będą honorować nawzajem swoje bilety – powiedziała Justyna Grzesik.    

To rozwiązanie zwiększa prawdopodobieństwo ustabilizowania sytuacji na torach regionu. Śląski przewoźnik skoncentruje tabor i pracowników na mniejszej liczbie tras.

Chaos na śląskiej kolei trwa od 9 grudnia po przejęciu całości przewozów w regionie przez samorządową spółkę Koleje Śląskie. W związku z tym stanowisko stracił prezes spółki Marek Worach, do dymisji podał się też dotychczasowy marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz z Platformy Obywatelskiej. Na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa śląskiego, radni Platformy Obywatelskiej mają zagłosować za przyjęciem rezygnacji marszałka.

RIRM

drukuj