Uruchomiono połączenie kolejowe Krzyż-Gorzów Wlkp.-Berlin

W niedzielę ruszyło połączenie kolejowe Krzyż-Gorzów Wlkp.-Berlin. Pociąg jest finansowany przez samorząd woj. lubuskiego, a partnerami, w kooperacji z którymi Przewozy Regionalne je obsługują, są Arriva RP i niemieccy przewoźnicy NEB oraz DB Regio.

Na realizację połączenia samorząd województwa lubuskiego zabezpieczył blisko 1 mln zł. Zostało one stworzone z myślą o mieszkańcach Gorzowa Wielkopolskiego i innych miejscowości położonych na północy Lubuskiego.

Jak poinformowały Przewozy Regionalne, bezpośredni pociąg relacji Krzyż – Berlin Lichtenberg ma charakter przyspieszony, dzięki czemu podróż z Gorzowa Wielkopolskiego do Berlina trwa dwie godziny, a w relacji powrotnej kilka minut krócej.

Założono następujące godziny kursowania pociągów: Krzyż (odjazd 7:38) – Gorzów Wlkp. (odjazd 8:30) – Kostrzyn (odjazd 9:11) – Berlin-Lichtenberg (przyjazd 10:28); Berlin-Lichtenberg (odjazd 18:37) – Kostrzyn (przyjazd 19:48) – Gorzów Wlkp. (przyjazd 20:22) – Krzyż (przyjazd 21:04).

Pociąg będzie się zatrzymywał także na stacjach: Nowe Drezdenko, Strzelce Krajeńskie Wschód, Gorzów Wielkopolski Wieprzyce, Witnica i Kostrzyn.

Na odcinku krajowym, podobnie jak w innych pociągach regionalnych kursujących w Lubuskiem, będzie obowiązywała taryfa REGIO.

Ponadto gorzowianie podróżujący do Berlina będą mogli korzystać z niższej w stosunku do cen biletów międzynarodowych taryfy Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB), w ramach której normalny bilet z Gorzowa Wlkp. do stolicy Niemiec kosztuje 12 euro, ulgowy 9 euro, a grupowy (dla maksymalnie pięciu osób) 36 euro.

Bezpośrednie pociągi na tej trasie miały rozpocząć kursy na początku tego roku; termin ten jednak przełożono na 12 marca, ale i jego nie udało się dotrzymać. Finalnie połączenie zaczęło funkcjonować w niedzielę (20 marca).

Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego poinformował, że 1 kwietnia ruszy także pilotażowe połączenie na trasie Zielona Góra-Berlin. Natomiast 30 kwietnia odjedzie pierwszy pociąg na trasie Berlin-Żary/Żagań-Legnica-Wrocław. Będzie to najkrótsze połączenie z Berlina do Wrocławia, które będzie realizowane w weekendy, w związku z wydarzeniami w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, którą jest Wrocław.

Spółka Przewozy Regionalne jest dofinansowywana corocznie przez samorząd woj. lubuskiego; w tym roku kwotą ok. 44 mln zł. Umowa między samorządem województwa a spółką zakłada także realizację połączeń transgranicznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl