fot. FB/s. Bartłomieja Magdalena Sobczyk CSIC

Boski Projekt – od małżeństwa idealnego do małżeństwa chrześcijańskiego. S. Bartłomieja Sobczyk CSIC: Chcemy pomagać, aby mąż i żona mieli siły oraz światło, by nieustannie się formować i wzrastać w miłości dwojga

Mąż i żona to projekt, który od samego początku absolutnie został przygotowany przez Pana Boga. BOSKI PROJEKT dwojga kochających się ludzi: męża i żony. Chcemy pomagać, aby ten Boski projekt był realizowany, a ci, którzy go tworzą: mąż i żona, mieli siły i światło, by nieustannie się formować i wzrastać w miłości dwojga. Ku temu zostaliśmy powołani – wskazuje s. Bartłomieja Magdalena Sobczyk CSIC, inicjator i koordynator „Boskiego Projektu”.

„Boski Projekt” to modlitewno-formacyjna inicjatywa, która działa w Kościele katolickim od ponad roku. Zespół duchownych i świeckich zaangażowany jest w liczne dzieła wspierające małżeństwa i rodziny, zwłaszcza te znajdujące się w kryzysie. Kapłani, siostry zakonne oraz terapeuci prowadzą rekolekcje, warsztaty, prelekcje, kongresy i konsultacje indywidualne dotyczące obszarów psychologii, seksuologii czy życia duchowego.

Światło z Medjugorie

Inicjatorem „Boskiego Projektu” jest s. Bartłomieja Sobczyk CSIC od lat pełniąca posługę ewangelizacyjną i charyzmatyczną. Pierwsza myśl – jak przyznaje – pojawiła się w styczniu 2022 r. podczas pielgrzymki do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.

– Współprowadziłam wówczas z kapłanami rekolekcje dla małżeństw. Matka Boża podczas modlitwy dała bardzo wyraźne tchnienie, aby powstał projekt o bardzo szerokim zasięgu, który będzie wspierał małżeństwa w kryzysie, ale zarazem będzie pomagał młodym ludziom w przygotowaniu do zawarcia sakramentu małżeństwa. Pomysłodawczynią „Boskiego Projektu” jest sama Matka Boża, która dała światło w Medjugorie. Po przyjeździe z rekolekcji spisałam wszystkie natchnienia, które otrzymałam w trakcie modlitwy przed wizerunkiem Matki Bożej. Tak powstał cały projekt, który został zatwierdzony przez dwóch kapłanów i natychmiast został wprowadzony w życie – mówi siostra zakonna.

Pierwsze rekolekcje małżeńskie, które odbyły się w ramach „Boskiego Projektu”, cieszyły się dużym zainteresowaniem.

– Mogliśmy przyjąć ok. 150 małżeństw, a mieliśmy tysiąc zapisów. Był to dla nas znak, że myśl z Medjugorie była myślą Bożą. Było „Tak” ze strony Boga. Rozpoczęliśmy bardzo intensywną pracę rekolekcyjną (…). Mąż i żona to projekt, który od samego początku absolutnie został przygotowany przez Pana Boga. BOSKI PROJEKT dwojga kochających się ludzi: męża i żony. Chcemy pomagać, aby ten Boski projekt był realizowany, a ci, którzy go tworzą: mąż i żona, mieli siły i światło, by nieustannie się formować i wzrastać w miłości dwojga. Ku temu zostaliśmy powołani – wskazuje s. Bartłomieja Sobczyk.

Nieumiejętność przeżywania trudności

Koordynator „Boskiego Projektu zwraca uwagę, że liczne pary wypowiedziały sakramentalne „tak”, nie przygotowując się wcześniej do zawarcia związku małżeńskiego. Chodzi tu głównie o nieprzepracowanie spraw z przeszłości małżonków, co skutkuje uciekaniem od problemów.

– Wielu ludzi nie jest przygotowanych do tego, żeby umiejętnie przejść przez trudności w małżeństwie. Dotyczy to zwłaszcza młodych małżeństw, które dopiero zawarły sakrament. Pragną bardzo szybko rozwiązać swoje problemy, a najczęściej podejmowanym sposobem jest separacja i rozejście się; czasem od razu decyzja o rozwodzie i szukanie drugiego współmałżonka, który będzie „odpowiadał oczekiwaniom” – podkreśla.

Tymczasem małżeństwo nie jest wypełnianiem braku, który pozostał nam z przeszłości. Nie jest spełnianiem oczekiwań.

– Młodzi małżonkowie nie są świadomi, czym naprawdę jest miłość. Nie są to tylko emocje, najpiękniejsze chwile, ale realizacja przysięgi małżeńskiej zawsze i wszędzie, cokolwiek się stanie. To miłość, która potrafi przetrwać chwile, gdy już nie jesteśmy piękni i mocni, ale kiedy doznajemy słabości; kiedy nie widzimy małżonka, który jest sprawny, ale jeździ wózkiem inwalidzkim, leży, trzeba się nim zająć, wymienić pampersa. Zapomina się o przysiędze małżeńskiej, gdy pojawiają się trudności – mówi s. Bartłomieja Sobczyk.

Projekt na ogromną skalę

„Ostateczna bitwa między Panem a królestwem szatana będzie dotyczyć małżeństwa i rodziny”to słowa s. Łucji dos Santos, wizjonerki z Fatimy. „Boski Projekt” jest odpowiedzią na tę toczącą się na naszych oczach walkę. Rekolekcje dla małżeństw w Medjugorie to tylko jedna z jego gałęzi. W ramach dzieła podejmowane są liczne, odbywające się cyklicznie inicjatywy na rzecz ratowania sakramentalnych związków małżeńskich.

Męka Pańska 24 h dla małżeństw

Raz na trzy miesiące w różnych regionach Polski organizowana jest Małżeńska Męka Pańska. To 24-godzinne modlitewne spotkanie małżeństw w intencji ocalenia sakramentalnych związków i umocnienia męża i żony w ich relacji. Ostatnia Męka Pańska 24 h miała miejsce w nocy z 6 na 7 kwietnia br.

– Oprócz modlitwy jest to również czas pokuty, wynagradzania za grzechy popełniane w małżeństwie, a także czas postu. Każdy z uczestników na tyle, na ile to możliwe, podejmuje modlitwę połączoną z postem. Pan Jezus wskazał, że są duchy, które można wyrzucić właśnie w ten sposób – przypomina rozmówczyni.

Małżeńska Krucjata Różańcowa

Niepokalanów to miejsce, gdzie co trzy-cztery miesiące odbywa się Małżeńska Krucjata Różańcowa, a więc walka o męża i żonę poprzez Różaniec. 12-godzinne spotkanie rozpoczyna i kończy Msza święta.

– Matka Boża wyraźnie mówi, że modlitwa różańcowa jest potężnym i skutecznym wołaniem o łaskę. W trakcie krucjaty cały czas trwamy na adoracji Najświętszego Sakramentu, prowadzona jest modlitwa o uzdrowienie ze zranień małżeńskich oraz o uwolnienie z przekleństw, pojawia się także modlitwa pokuty i przebłagania – zaznacza s. Bartłomieja Sobczyk.

Najbliższa różańcowa krucjata będzie miała miejsce w nocy z 20 na 21 maja.

Ogólnopolski Modlitewny Kongres Małżeństw

W październiku ruszy druga edycja Ogólnopolskiego Modlitewnego Kongresu Małżeństw. To 24-godzinny czas uwielbienia Pana Boga i konferencji. Pierwszy kongres odbył się we wrześniu ub.r. [zobacz zdjęcia] W tym roku miejscem spotkania również będzie sanktuarium Matki Bożej w Licheniu.

– Pragniemy zjednoczyć się tam z wieloma osobami zaangażowanymi w posługę małżeńską. Szczególny patronat nad wydarzeniem obejmie ks. bp Artur Ważny, biskup pomocniczy tarnowski, który będzie głosił słowo o ochronie życia poczętego. Obecni będą także m.in. o. Ksawery Knotz, ks. Sławomir Kostrzewa, pan Jacek Pulikowski – osoby nieustannie zaangażowane w posługę na rzecz małżeństw – zapowiada koordynator „Boskiego Projektu”.

5 kluczy na drodze do wolności

Dla osób, które chcą uporządkować swoje dotychczasowe życie (a potrzebuje tego każdy z nas), prowadzone są całodniowe konferencje „5 kluczy na drodze do wolności” z modlitwą uwolnienia według modelu Neala Lozano.

– Modlitwa 5 kluczy pięknie porządkuje sprawy związane zwłaszcza z przebaczeniem, słabościami, wyrzekaniem się zła. Jest zatwierdzona przez Kościół, a prowadzą ją certyfikowani posługujący – informuje siostra zakonna.

Serce Kecharitomene

Aby „Boski Projekt” mógł owocnie funkcjonować na rzecz małżeństw i rodzin, niezbędna jest nieustanna modlitwa. Zapewnia ją specjalnie do tego powołana grupa posługi – Serce Kecharitomene.

– To ludzie, którzy usłyszeli w sercu wezwanie, żeby sprowadzać z nieba deszcz obfitych łask dla małżeństw – akcentujes. Bartłomieja Sobczyk.

W ramach tej posługi funkcjonuje:

  • Wieczernik Małżeński – to nieustanne sprawowanie Eucharystii przez kapłanów zaangażowanych w „Boski Projekt”: ks. Dominik Chmielewski w intencji uzdrowienia serc i relacji małżeńskich przez przebaczenie oraz ocalenia małżeństw w kryzysie; ks. Paweł Pleśnierowicz – w intencji wynagrodzenia za grzechy przeciwko życiu popełnione w małżeństwach – tzw. aborcję, porzucenia dzieci, eutanazję; ks. Tadeusz Bożełko – w intencjach złożonych w skrzynce intencji.
  • Modlitwa wstawiennicza – podejmowana przez zespół przygotowanych posługujących na prośbę małżonków lub jednego z małżonków.
  • Modlitwa uwolnienia 5 kluczy
  • Małżeńskie Wieczory Uwielbienia – wieczory z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie dla małżeństw, które chcą trwać w miłości, dla młodych przygotowujących się do małżeństwa, a także dla osób opuszczonych przez małżonka czy małżeństw w kryzysie.

Na tym nie koniec

Koordynatorzy „Boskiego Projektu” nie narzekają na brak pomysłów.

– Nie możemy podejmować wszystkiego, musimy rozeznawać, gdzie przede wszystkim posługa jest potrzebna. Wiemy, że konieczna jest w naszej Ojczyźnie, więc wybieramy rejony Polski – podkreśla rozmówczyni.

W przygotowaniu są kolejne inicjatywy. Jedną z nich jest studio nagrań.

– Mamy już specjalne miejsce, przygotowujemy odpowiedni sprzęt, aby można było nadawać program przez internet. Zobaczymy, czy uda nam się wejść w możliwość prowadzenia konkretnej stacji, ale do tego dążymy. Dzięki studiu nagrań będziemy mogli prowadzić konferencje, spotkania modlitewne, podcasty dotyczące walki o małżeństwa. Pomysłów jest bardzo dużo. Na razie przygotowujemy studio od strony technicznej – informuje siostra zakonna.

Powstają także publikacje, które będą wspierać formację małżonków przez cały rok. Niebawem zostanie wydana książka: „Od małżeństwa idealnego do małżeństwa chrześcijańskiego”, w której pojawią się świadectwa osób doświadczonych wpływem „Boskiego Projektu”.

– Małżeństwo, które było w separacji, po rekolekcjach zdecydowało do siebie wrócić, a w przypadku małżeństwa, które było już przed rozprawą sądową – nastąpiło pojednanie. Mamy ogromną ilość świadectw działania „Boskiego Projektu” – wskazuje s. Bartłomieja Magdalena Sobczyk CSIC.

Monika Tomaszek/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl