Na Jasną Górę po raz 33. pielgrzymowały małżeństwa i rodziny

Około 5 tys. osób zgromadziła w niedzielę na Jasnej Górze 33. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Jak co roku, pary z całego kraju w częstochowskim sanktuarium odnowiły przysięgę małżeńską.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. odprawiona pod przewodnictwem biskupa diecezji ełckiej ks. bp. Jerzego Mazura. Wraz z nim odprawił ją m.in. przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP ks. bp Jan Wątroba.

„To już jest piękna tradycja, że z tą pielgrzymką wiąże się akt odnowienia przyrzeczeń w czasie Mszy św. na szczycie jasnogórskim, ale nie tylko w Częstochowie, nie tylko na tej pielgrzymce, małżonkowie są zaproszeni do odnawiania tych przyrzeczeń, także w swoich parafiach, gdzie mieszkają” – przypomniał ks. bp Wątroba.

Ks. biskup zauważył, że dzisiejszy kryzys małżeństw i rodzin, przejawia się także w samej niechęci do zawierania sakramentu małżeństwa – wielu młodych ludzi nie widzi w nim żadnej wartości. Trzeba przekonywać, że jest inaczej – apelował. Ks. biskup dodał, że spadek liczby zawieranych małżeństw w Kościele obserwują wszyscy duszpasterze i „to jest bardzo widoczny znak słabej kondycji w polskim Kościele, kondycji samych małżonków”.

W homilii ks. bp Jerzy Mazur podkreślił, że „Widoczne staje się, że w rodzinach słabnie wiara i zanika modlitwa”.

„Jesteśmy świadkami, jak wielu ludzi ochrzczonych opanowała obojętność, która prowadzi ich do odrzucenia Boga (…) Obojętność jest prawdziwym złem naszych czasów, chorobą, która dotyka wielu ludzi, jesteśmy świadkami ataków na małżeństwo i rodzinę, plagi rozpadu małżeństw, rozwiązłości, rozłąki spowodowanej wyjazdami za pracą, zdrad małżeńskich, lekceważenia podjętych zobowiązań małżeńskich i rodzinnych, poszukiwania tego, co użyteczne i natychmiastowe” – powiedział ks. bp Jerzy Mazur.

Apelował zarazem, by nie tracić nadziei. Jak mówił, szczególną rolę mają tutaj do spełnienia małżonkowie, rodzice, którzy powinni przekazywać chrześcijańskie wartości swoim dzieciom.

Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę. Pary, które pojawiły się w Częstochowie, miały okazję uczestniczyć m.in. w spotkaniu na temat wychowania dzieci i młodzieży, koncercie i Drodze Krzyżowej. Pielgrzymka organizowana jest przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl