Joanna i Sławomir Sidorek fot. 7xwiecej.pl

J. i S. Sidorek w TV Trwam: Musimy szukać mądrości w Słowie Bożym, które podpowiadając nam, pozwoli rozsądnie oszczędzać i hojnie dawać. Jak będziemy się z serca i z radością dzielić, to Pan Bóg też nam to odda

„Jak oszczędzać i nie być skąpym” – to temat drugiego odcinka programu z cyklu „Jak wygrać małżeństwo” na antenie Telewizji Trwam. Gośćmi zaproszonymi do studia byli Joanna i Sławomir Sidorek, autorzy bloga 7xWięcej, który jest poświęcony finansom. „Musimy szukać mądrości w Słowie Bożym, które podpowiadając nam, pozwoli i rozsądnie oszczędzać, i hojnie dawać” – tłumaczył Sławomir. „Jak będziemy się z serca i z radością dzielić, to Pan Bóg też nam to odda” – przekonywała jego żona, Joanna.

„Do Pana Boga należy wszystko, więc także nasz dom, samochód i pieniądze. Nasze zadanie to dobre zarządzanie tym wszystkim, co od niego otrzymujemy” – tak Tomasz Cieślak, prowadzący program „Jak wygrać małżeństwo”, rozpoczął odcinek pt. „Jak oszczędzać i nie być skąpym”.

Bohaterowie odcinka, Joanna i Sławomir Sidorek, w pewnym momencie swojego życia doszli do „finansowej ściany”. Trafili jednak na takie narzędzia, dzięki którym zaczęli ją powoli burzyć. Swoim doświadczeniem dzielą się na prowadzonym przez siebie blogu 7xWięcej. Podczas programu starali się odpowiedzieć na tytułowe pytanie: Jak oszczędzać i nie być skąpym?

– Musimy szukać mądrości w Słowie Bożym, które podpowiadając nam, pozwoli i rozsądnie oszczędzać, i hojnie dawać. Budżet małżeński, budżet rodzinny to indywidualna sprawa każdej rodziny, bo to się różni. Natomiast pewien zręb, szkielet jest wspólny dla wszystkich budżetów. Od technicznej strony – musimy zestawić sobie z jednej strony nasze wpływy, (…) a z drugiej wydatki. Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, bo po jednej stronie możemy mieć dwie-trzy pozycje, a po drugiej zdecydowanie więcej – tłumaczył Sławomir Sidorek.

Takie zestawienie – zdaniem gości programu – należy przygotować wspólnie z małżonkiem, by mieć dokładny obraz wydatków domowych.

– Na początku najlepiej usiąść do tego razem, wspólnie z małżonkiem, gdyż każdy widzi z trochę innej perspektywy. Ja na przykład bardziej od strony gospodarczej, czyli co trzeba kupić do domu (…), a Sławek widzi więcej z perspektywy chociażby dbania o samochód, że trzeba wymienić opony czy zapłacić ubezpieczenie. Jedna osoba nie ogarnie wszystkiego. Jesteśmy małżeństwem, więc robimy to razem. To nas scali i zjednoczy – przekonywała Joanna Sidorek.

Autorzy bloga 7xWięcej zaproponowali stworzenie funduszu awaryjnego, który ma być zabezpieczeniem w przypadku nagłej potrzeby pieniędzy z powodu usterek sprzętów domowych czy innych wypadków mogących wydarzyć się w życiu rodziny.

– Fundusz awaryjny, czyli pieniądze na tzw. czarną godzinę, pozwalają nam też bezpiecznie patrzeć na tego typu zdarzenia. Proponujemy zacząć od bardzo niewielkiej kwoty, która wydaje się może nawet śmieszna, bo to jest tysiąc złotych. Weźmy też pod uwagę to, że jeżeli próbujemy ogarnąć nasze finanse domowe, to nie możemy stawiać sobie bardzo wysokiego progu funduszu, bo się bardzo szybko zniechęcimy i nie osiągniemy tego. Na przykład chcemy uzbierać dziesięć tysięcy – to zajmie nam bardzo dużo czasu i po drodze na pewno zrezygnujemy – wyjaśnił Sławomir Sidorek.

Goście programu zastanawiali się również, czy oszczędzanie pieniędzy i zaufanie Panu Bogu się nie wykluczają.

– Ufność jest kluczowa, natomiast też musimy coś robić od siebie. Jak uczy nas Ignacy Loyola, rób wszystko tak, jak potrafisz i dawaj wszystko, co możesz z siebie dać, natomiast módl się do Boga o wsparcie. My pracujemy, robimy, co się tylko da, próbujemy podchodzić do tego rozsądnie, natomiast oczywiście jesteśmy w Bożych rękach, w rękach najlepszego Ojca. Mamy cały czas mocne zaplecze – podkreślał autor bloga.

Ważnym zagadnieniem, które może stać w opozycji do oszczędzania pieniędzy, jest kwestia dzielenia się nimi z innymi.

– To jest temat bardzo powszechny dzisiaj. Chociażby w Kościele mamy różne akcje charytatywne czy zbiórki. Bardzo zachęcamy do czegoś takiego. Trzeba pamiętać, by nie kategoryzować, że to jest kolejna rzecz, którą musimy. To powinno z naszego serca wypływać i z miłości do drugiej osoby. Jak będziemy się z serca i z radością dzielić, to Pan Bóg też nam to odda – akcentowała Joanna Sidorek.

fot. 7xwiecej.pl

Cały odcinek programu pt. „Jak oszczędzać i nie być skąpym” można obejrzeć [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj