fot. PAP/Piotr Polak

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

W ponad 300 miastach w Polsce i za granicą odbył się dziś Bieg „Tropem Wilczym”. Tegoroczna edycja z powodu pandemii została przesunięta z początku marca na sierpień.

W Biegu „Tropem Wilczym” nie chodzi o to, kto jest pierwszy, ale – jak mówiła rzecznik projektu, Barbara Konarska – o to, by uczcić tych, dzięki którym żyjemy w niepodległej Polsce.

– Tych bohaterów, o których przez lata nie mówiliśmy nic. Bohaterów, którzy byli nie tylko kompletnie zapomniani, ale niejednokrotnie pozbawieni nawet swoich miejsc spoczynku. Nie mieli nie tylko pomników, ale miejsc nagrobkowych. Często też historia o nich była zakłamywana i od tych 9 edycji mamy taką swoją cegiełkę, żeby tę historię o polskich bohaterach, którymi są przecież członkowie naszych rodzin, ludzie których znaliśmy, żeby ją odkłamywać – powiedziała Barbara Konarska.

Dystans 1963 m, na którym startują biegacze, to odwołanie do roku, w którym zginął Józef Franczak ps. „Lalek”, ostatni poległy w walce Żołnierz Wyklęty. Niektóre miasta zorganizowały bieg także na dłuższym dystansie, który wyniósł nawet 10 km.

– Pod koniec to strasznie mnie wszystko bolało, najbardziej nogi. Jednak, jak zobaczyłem metę, to zdecydowałem się na bieg do końca – poinformował Bartosz, uczestnik Biegu „Tropem Wilczym”.

W Biegu „Tropem Wilczym” w całej Polsce i za granicą udział wzięło ponad 65 tys. osób.

– Już biegnę kilka lat. Najpierw sama, a potem zachęcałam koleżanki oraz uczniów. I dzisiaj mieliśmy reprezentację uczniów naszej szkoły – wyjaśniła Renata, uczestnik biegu.

– Każdy dystans przebiegnięty dla pamięci czci Żołnierzy Wyklętych jest tego wart – oceniła Beata.

W tym biegu nie było przegranych. Każdy otrzymał symboliczny medal. Akcję wsparło także Ministerstwo Edukacji i Nauki – poinformowała Anna Ostrowska, rzecznik resortu.

– Jest to piękna akcja również edukacyjna, bo mówimy o tym, że przez sport, zabawę i tego typu atrakcje możemy poznawać życiorysy Żołnierzy Niezłomnych. Możemy o nich mówić i mieć ich na koszulkach – powiedziała rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się w ponad 300 miastach w Polsce i za granicą. Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka krwi.

TV Trwam  News

drukuj