Marsze pamięci Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju trwają uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości zaplanowano m. in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Londynie oraz w Jaśle. Podczas marszu w Jaśle została poruszona kwestia dyskryminacji Tv Trwam przez KRRIT.

Ulicami Gdańska przeszedł w sobotę marsz pamięci, poprzedził go Apel Poległych przy symbolicznych grobach Inki i Zagończyka. Następnie w Kościele św. Brygidy sprawowana była Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Z kolei w Gdyni odbył się II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości kontynuowane są także w Bydgoszczy, gdzie przeszedł marsz pamięci. Marsz poprzedziła uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego.

– II bydgoski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych był poprzedzony Mszą św. na Placu Piastowskim w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Eucharystii uformowało się czoło marszu, który przeszedł ul. Śniadeckich, Gdańską, Mostową w kierunku Starego Rynku. Na Starym Rynku zostały złożone kwiaty, znicze oraz wygłoszone krótkie przemówienia – powiedziała Marta Nowicka, prezes bydgoskiego „KoLibra”.

Ulicami Jasła przeszedł marsz „Prawda, Pamięć, Sprawiedliwość”. Podczas manifestacji poruszona była sprawa dyskryminacji TV Trwam i wolności słowa w Polsce. Marsz rozpoczął Msza św. o godz. 15.00 w Kościele Wniebowzięcia NMP. Senator Alicja Zając podkreśla, że wolność słowa, prawda i pamięć to nasza wspólna sprawa.

– Celem marszu jest upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych i pamięć historyczna o tych wszystkich Polakach, którzy swoje życie oddali w walce za ojczyznę. W tym roku jest również 150 rocznica Powstania Styczniowego, więc w kilku miejscach upamiętnienia w Jaśle, będziemy zatrzymywać się i wspominać te osoby. Będziemy również z troską pochylać się nad problemami współczesnymi, nad stanem naszej ojczyzny, nad wolnością słowa. Będziemy również wspominać o tym, że nie możemy uzyskać multipleksu dla TV Trwam. To wszystko będziemy w tych naszych kolejnych przystankach i zagajeniach omawiać – podkreśla senator Alicja Zając.

Pamięć o żołnierzach wyklętych uczcili również polscy emigranci. O godz. 14 nasi rodacy przemaszerowali ulicami Londynu. Zbigniew Mogielnicki, powiedział, że w ten sposób Polacy za granicą chcą podtrzymywać pamięć o tych, którzy walczyli o lepszą i wolną Polskę.

Chcemy pamiętać, chcemy dotrzeć do jak największej liczby ludzi, mieszkających także tutaj, żeby śmierć tych żołnierzy nie była daremna, ale właśnie na ich śmierci była budowana lepsza Polska – powiedział Zbigniew Mogielnicki.

W Toruniu na obchody święta zapraszał Toruński Klub Dyskusyjny „Lepsze Państwo”. Po wieczornej Mszy Św. w kościele pw. Św. Antoniego na Wrzosach odbył się panel dyskusyjny pt. „Polskie drogi do niepodległości. Bić się czy nie bić?”.

W Krakowie manifestacje ku czci Żołnierzy Wyklętych zorganizował małopolski oddział Narodowego Odrodzenia Polski. Na wieczorną demonstrację na placu Wolnica narodowcy zapraszają „wszystkich nacjonalistów, patriotów i Krakowian”.

Spod pomnika Tadeusza Kościuszki pod pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej przeszedł marsz w Rzeszowie. Tam zostały odczytane m.in. grypsy prezesa IV Zarządu WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego wysyłane z więzienia. Przedsięwzięcie zorganizowali członkowie młodzieżowego ruchu „Narodowy Rzeszów”, a patronował mu Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

W piątek obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste Msze św. sprawowane były w wielu miejscowościach. Zorganizowano marsze, wystawy i konferencje naukowe m.in. w Częstochowie, Warszawie, Lublinie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie i Katowicach.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez Parlament w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl