Bezrobocie przyczyną niskiej dzietności w Polsce

Powodem niskiej dzietności w Polsce jest wysokie bezrobocie wśród młodych osób oraz brak odpowiedniej polityki państwa – podkreślają eksperci Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

W Rozmowach Niedokończonych w TV Trwam prawnicy wymienili narzędzia, które mogą pomóc rodzinom. Są to m.in. stały zwrot podatku przez państwo z kosztów wychowania dzieci oraz wprowadzenie rozwiązań alternatywnych dla opieki w żłobkach – w tym bezpośrednie finansowe wsparcie matek małych dzieci.

Sytuacja polskich rodzin jest trudna – zarówno pod względem demograficznym, ekonomicznym, jak i prawnym – ocenił dr Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris.

– Polityka rodzinna powinna być tylko uzupełnieniem tego, co jest fundamentalne, czyli takiej sytuacji na rynku pracy, która tę pracę pozwala młodym ludziom znaleźć i godnie zarabiać. Zaobserwowaliśmy, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat – od 2001 roku – że zawsze, kiedy bezrobocie wśród młodych ludzi wzrastało, to poziom dzietności spadał. Nasz kraj negatywnie się wyróżnia nie tylko w zestawieniu z państwami Europy Zachodniej, które są dużo zamożniejsze i w większości przypadków wspierają rodziny, ale negatywnie się wyróżnia także w zestawieniu z państwami Europy Środkowej i Wschodniej. Dane Najwyższej Izby Kontroli, dane w zestawieniach OECD i organizacji międzynarodowych wskazują, że nakłady na rodzinę w Polsce należą do najniższych – zwrócił uwagę dr Tymoteusz Zych.

Według danych 13 tys. więcej osób umiera niż się rodzi w Polsce.

RIRM

drukuj