Autorstwa Nieznany - Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, 1957., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11898985

Berlin: otwarcie wystawy poświęconej Rzezi Woli

W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zostanie dziś otwarta wystawa poświęcona Rzezi Woli. Opowiada ona o ludobójstwie dokonanym na mieszkańcach tej stołecznej dzielnicy oraz o wymiarze sprawiedliwości w powojennych Niemczech.

Ekspozycja złożona jest z kilkudziesięciu zdjęć, dokumentów i materiałów filmowych. Dostępna też będzie multimedialna gra dotycząca sądzenia sprawców Rzezi Woli.

Tematem przewodnim wystawy – jak mówił Patryk Szostak, rzecznik berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego – jest odpowiedzialność za zbrodnię.

– Pokazujemy, jak doszło do tego, że Heinz Reinefarth nie został skazany. Skupiamy się na procesie, a sam proces z kolei pokazuje, co się działo w trakcie Rzezi Woli. Jest też bardzo dużo zeznań świadków, nagrania multimedialne różnych osób, które często przez cud uratowały się i przeżyły, ale widziały, co się działo – powiedział Patryk Szostak.

Jednym z eksponatów jest zapis nagranej w 1964 r. rozmowy z dowodzącym egzekucjami Heinzem Reinefarthem, który tłumaczył się niewiedzą o rzeczywistej skali zbrodni. Argumentował też, że cywile byli zaangażowani w walki przeciw Niemcom i dlatego do nich strzelano.

Do masowych mordów mieszkańców stołecznej Woli doszło między 5 a 7 sierpnia 1944 roku. W egzekucjach zginęło – według różnych szacunków – od 40 do 60 tys. mieszkańców tej warszawskiej dzielnicy.

SS-Gruppenführer Heinz Friedrich Reinefarth nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swoje zbrodnie. Po Rzezi Woli zbiegł z Warszawy na zachód, gdzie bronił twierdzy w Kostrzynie nad Odrą. Ostatecznie trafił do Niemiec, gdzie zrobił karierę polityczną jako burmistrz Westerland oraz poseł w landtagu w Szlezwiku-Holsztynie.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl