fot. PAP/EPA

Niemcy: trwa spotkanie G20

W niemieckim Baden-Baden trwa dwudniowe spotkanie ministrów i prezesów banków centralnych grupy G20. Stanowi ona forum dialogu nad kluczowymi wyzwaniami gospodarczymi. Polskę reprezentuje wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Wraz z nadejściem nowej administracji amerykańskiej i prezydenta Donalda Trumpa wiele krajów zastanawia się, w którym kierunku pójdzie polityka gospodarcza USA – powiedział dziś w Baden-Baden wicepremier Mateusz Morawiecki.

„Ten szczyt w Baden-Baden w Niemczech jest wyjątkowy również pod tym względem, że wszyscy czekają na to, co powie administracja amerykańska” – mówił Morawiecki na spotkaniu z polskimi dziennikarzami.

Spotkanie G20 zdominuje dyskusja dotycząca reguł wolnego handlu i ewentualnego zniesienia przez niektóre kraje barier takich jak np. cła taryfowe. Zastanawiają się nad tym Stany Zjednoczone. Podczas spotkania omówione zostaną też długoterminowe zakazy manipulacji walutą w celu uzyskania przewagi ekonomicznej.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślał, że podczas szczytu omawiane będą kwestie ważne dla Polski, m.in. dotyczące zapobiegania unikania opodatkowania czy ucieczki wielkich korporacji do tzw. rajów podatkowych.

– Nie chcemy rajów podatkowych, chcemy eliminować te wszystkie schematy prawnicze, które w nieuczciwy sposób powodują, ze pozbawiani jesteśmy bazy podatkowej. My musimy tę bazę podatkową budować. (…) I o tym będziemy na pewno rozmawiać – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wiceminister dodał, że dla Polski ważnym tematem będzie też kwestia wielkich globalnych korporacji z punktu widzenia dominacji nad rynkami lokalnymi.

Spotkanie G20 w Baden-Baden zakończy się jutro wydaniem wspólnego oświadczenia przez ministrów finansów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj