fot. PAP/EPA

Obrady ministrów finansów G20 pod znakiem wojny na Ukrainie

Rosyjska inwazja na Ukrainę dominowała podczas pierwszego dnia obrad ministrów finansów i prezesów banków centralnych na indonezyjskiej wyspie Bali. Inne tematy to drastycznie rosnące ceny surowców, energii i żywności oraz wzrastające zadłużenie krajów.

Otwierając dwudniowe obrady, indonezyjska minister finansów, Sri Mulyani Indrawati, wezwała uczestników do osiągnięcia konsensusu, ostrzegając, że w przeciwnym razie skutki będą „katastrofalne”, zwłaszcza dla krajów uboższych borykających się z szybko rosnącymi cenami energii i żywności.

Sri Mulyani Indrawati podkreśliła, że świat wiąże duże nadzieje ze spotkaniem na Bali, licząc na to, że uczestnicy znajdą rozwiązanie problemów trapiących świat, przede wszystkim zagrożeniem wojną, inflacją i wywołanymi nią wzrastającymi cenami energii i podstawowych towarów oraz coraz trudniejszą sytuacją krajów w spłacie ich zadłużenia.

Zdajemy sobie doskonale sprawę, że koszty naszej niezdolności do wspólnego działania będą wyższe od tych, na które możemy sobie pozwolić. Konsekwencje humanitarne dla świata, a zwłaszcza dla krajów ubogich, byłyby katastrofalne – powiedziała.

Indonezyjska minister zaapelowała do członków G20, aby mniej mówili o polityce, a bardziej o „budowaniu mostów” i podejmowaniu praktycznych decyzji oraz planów działania.

Jednak przedstawiciele Niemiec i Francji wyrażali wątpliwość, czy uda się osiągnąć płaszczyznę porozumienia ze względu na agresję Rosji na Ukrainę i trwającą tam wojnę.

Janet Yellen, sekretarz skarbu USA, potępiła „brutalną i niesprawiedliwą wojnę” na Ukrainie i oświadczyła, że obecni na spotkaniu przedstawiciele ministerstwa finansów Rosji również ponoszą odpowiedzialność za „przerażające konsekwencje” tej wojny.

Janet Yellen wezwała kredytodawców, w tym Chiny, do sfinalizowania rozmów na temat ulg w spłacie zadłużenia krajów znajdujących się w trudniej sytuacji.

Pogląd ten podzieliła minister finansów Kanady Chrystia Freeland, która oświadczyła, że „nie tylko generałowie popełniają zbrodnie wojenne, także ekonomiczni technokraci, którzy pozwalają, aby wojna wybuchła i była kontynuowana”. Chrystia Freeland, której przodkowie pochodzili z Ukrainy, stwierdziła, że wojna w tym kraju „jest obecnie największym, pojedynczym zagrożeniem dla światowej gospodarki”.

Ministrowie finansów Ukrainy i Rosji mają przemawiać wirtualnie na jednej z sesji za pośrednictwem łączy wideo.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl