fot. Obraz autorstwa jcomp na Freepik

B. Nowacka: W ciągu kilku tygodni przedstawimy projekt ustawy dotyczący „mowy nienawiści”

„Związki partnerskie to jest cywilizacyjna konieczność. Jednak w pierwszej kolejności zajmiemy się »mową nienawiści«” – zapowiedziała we wtorek w Polsat News Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej. Przekazała, że przedstawienie projektu ustawy może być kwestią kilku tygodni.

Barbara Nowacka została zapytana, czy ustawa o związkach partnerskich to jest plan na pierwsze sto dni nowego rządu Donalda Tuska, czy coś, co trzeba będzie wynegocjować w ramach koalicji.

„Związki partnerskie to jest cywilizacyjna konieczność. To jest wstyd, że w Polsce dwie osoby nie mogą zawrzeć (takiego) związku” – oceniła posłanka.

Przyznała, że „pewną przeszkodą będzie prezydent Andrzej Duda, który zaangażowany jest po stronie Prawa i Sprawiedliwości i część ustaw będzie blokował”.

„Uważamy, że to jest jedna z tych ustaw, którą może chcieć blokować” – mówiła polityk.

Dopytywana, czy jest na to zgoda w koalicji, oświadczyła, że posłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy są do tego przekonani.

„Z posłami Trzeciej Drogi będziemy o tym rozmawiać” – zapowiedziała Barbara Nowacka. Dodała, że rozmowy z Trzecią Drogą prowadzą także organizacje pozarządowe.

„Organizacje pozarządowe prosiły, żebyśmy najpierw »odczarowali« atmosferę wokół społeczności LGBT, która była narażona przez lata na szykany z ambony i z urzędów, w tym również urzędów centralnych. Prosili nas o działania w pierwszej kolejności w sprawie »mowy nienawiści«” – przekazała Nowacka.

Dopytywana, kiedy można spodziewać się konkretnego projektu ustawy ws. »mowy nienawiści«, powiedziała, że „to może być kwestia kilku tygodni”.

PAP

drukuj