Audyt w Trybunale Konstytucyjnym?

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zapowiada audyt w sądzie konstytucyjnym. Nowa prezes podkreśla, że chce przywrócić Trybunał obywatelom.

Po zakończeniu kadencji prezesa Andrzeja Rzeplińskiego wiele osób upatruje szanse na zakończenie politycznego sporu wokół TK.

– Chciałabym przywrócić Trybunał obywatelom, żeby zaczął pełnić swoją funkcję, odszedł od polityki, a zajął się sprawami, z którymi zwracają się instytucje, ale też obywatele – zaznaczyła na antenie TVP Info prezes Julia Przyłębska.

Sędziowie w pierwszej kolejności zajmą się zaległymi sprawami, aby nadrobić powstałe zaległości. Tylko zajęcie się załatwianiem spraw, a nie samym sobą, pozwoli na odbudowanie autorytetu Trybunału Konstytucyjnego. Prezes Julia Przyłębska nie wykluczyła przeprowadzenia audytu w sądzie konstytucyjnym.

– Teraz przyglądam się różnym sprawom. Nowa ustawa zlikwidowała stanowisko ministra Granieckiego, zatem będzie konieczność zbudowania na nowo funkcjonowania administracji i przy tej okazji jakiś audyt pewnie będzie konieczny – wskazała Julia Przyłębska.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreśliła, że obecny skład Trybunału, czyli 15 sędziów, pozwala na orzekanie. Dodała, że ci kandydaci, którzy nie zostali zaprzysiężeni, nie są sędziami, ponieważ „nie została zakończona procedura wyboru, a uchwały, które zostały podjęte w ich sprawie przez parlament, uznane zostały za niezgodne z prawem”.

>


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl