NIK negatywnie o konsolidacji zbrojeniówki

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces konsolidacji polskiego sektora zbrojeniowego przez koalicję PO-PSL. Był to kluczowy projekt rządu Donalda Tuska, a potem Ewy Kopacz.

Przemysł obronny jest jednym z najbardziej kluczowych i istotnych elementów całej gospodarki. Mijający rok był dobry dla polskiej armii zwłaszcza, jeśli chodzi o realizację programu modernizacji technicznej – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam Arkadiusz Siwko, prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Został podpisany największy w historii Polski kontrakt zbrojeniowy adresowany do polskiego przemysłu. To jest kontrakt na armatohaubice Regina produkowane przez nasze zakłady – wskazał Arkadiusz Siwko.

W tym roku podpisane zostały także umowy na moździerze Rak za niemal 1 mld zł, przeciwlotnicze pociski rakietowe Piorun również za prawie 1 mld zł oraz zestawy przeciwlotnicze Pilica za około 800 mln zł. Jak zauważa prezes Arkadiusz Siwko, priorytetem dla naszego narodowego koncernu obronnego jest zaspokojenie potrzeb armii, służące wzmocnieniu bezpieczeństwa kraju. Tutaj potrzebna jest strategia oparcia bezpieczeństwa państwa na własnym przemyśle obronnym. Koalicja PO–PSL takiej strategii nie posiadała – dodał.

Przygotowywano rozwiązanie polegające na tym, żeby dokończyć w sposób znaczący prywatyzację tego przemysłu, czyli jakby wyłączyć z nadzoru państwa polskiego – wskazał prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jak wynika z protokołu pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli, od 2009 r. rząd PO–PSL chciał sprywatyzować spółki z sektora zbrojeniowego. W 2012 r. oraz 2014 r. przeprowadzono dwa podejścia pod ich sprzedaż. Miało się to odbyć poprzez proces konsolidacji przemysłu obronnego w ramach Grupy Bumar.

Mieliśmy do czynienia z koncepcją, która zmierzała do tego, żeby przemysł obronny wyłączyć z kurateli państwa i pozostawić międzynarodowemu rynkowi prywatnemu – wskazał Arkadiusz Siwko.

W sumie w latach 2002–2012 – jak wskazali kontrolerzy NIK-u – w ramach Bumaru udało się skonsolidować 27 spółek, z tego 20 zostało wniesionych przez Skarb Państwa.


TV Trwam News/RIRM

drukuj