Polsko-jordańska wymiana muzealnej broni pancernej

Królewskie Muzeum Broni Pancernej w Jordanii otrzymało od Polski czołg PT-76, w zamian Jordania przekazała dwa samochody pancerne i dwa czołgi; w ceremonii uczestniczył zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała – poinformowało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Uroczystość przekazania eksponatów odbyła się w Ammanie. Strona polska przekazała Jordanii wyremontowany lekki czołg pływający PT-76, produkowany w ZSRR po II wojnie światowej. Strona jordańska przygotowała dla Polski cztery eksponaty: samochód pancerny Marmon Herrington konstrukcji południowoafrykańskiej z 1941 r. (tego typu pojazdów używał Pułk Ułanów Karpackich w kampanii afrykańskiej); samochód pancerny Fox produkcji brytyjskiej z 1973 r. oraz dwa amerykańskie czołgi – M47 Patton z 1950 r. i  M48A1 Patton z 1958 r.

Wymiana muzealiów została zainicjowana w ubiegłym roku przez króla Jordanii Abdullaha II podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

W trakcie wizyty w Jordanii zastępca szefa BBN odbył także rozmowy dotyczące polsko-jordańskiej współpracy w dziedzinach bezpieczeństwa i obrony. Rozmawiał m.in. z księciem Fajsalem ibn al-Husajnem (regentem uprawnionym do sprawowania władzy m.in. podczas nieobecności króla w kraju), któremu towarzyszył przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Jordanii; min. Gwizdała spotkał się także z szefem Sztabu ds. Planowania Strategicznego i Zasobów Obronnych, szefem Służby Wywiadu Wojskowego Sił Zbrojnych Jordanii oraz dowódcą Wojsk Specjalnych.

PAP/RIRM

drukuj