fot. www.beatakempa.pl

Apel do NIK-u ws. finansów JSW

Wiceprezes Solidarnej Polski poseł Beata Kempa apeluje do NIK-u o wszczęcie kontroli ws. sprawowania nadzoru właścicielskiego przez Skarb Państwa w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. We wniosku domaga się, by Izba sprawdziła pod względem celowości i gospodarności transakcje dokonywane przez JSW.

Poseł wymienia m.in. wysokie koszty kontraktów menadżerskich członków zarządu w 2014 r. W sytuacji bardzo dużej straty było to około 7 mln 748 tys. zł. Od 2011 r. JSW miała wydać ok. 900 tys. na doradztwo biznesowe., a 27 mln zł na remont hotelu „Różany Gaj” w Gdyni. Poseł podsumowała, że transakcje mogły doprowadzić do niecelowego lub niegospodarnego wydatkowania przez JSW łącznie około 100 mln zł.

O sprawie ogromnych kosztów zarządu spółki dziś na konferencji prasowej przypomnieli także posłowie PiS-u. Podkreślili, że górnicy nie mogą być obciążeni skutkami złego zarządzania JSW, a konsekwencje powinni ponieść odpowiedzialni za stan spółki.

Kto ponosi odpowiedzialność? Czy osoby, które się upomniały, pracownicy, aby ta spółka była dobrze zarządzana? Czy to osoby, które zarządzały doprowadziły do takiej sytuacji? Nie może być tak, że właściciel, czyli pani premier w osobie Ministra Skarbu, nie widzi tego zjawiska, nie widzi spadających udziałów, spadającej wartości akcji na giełdzie. To powoduje, że zarząd stracił siłę swego odziaływania, jako mogący zarządzać w JSW. Odwołam się do pana Komołowskiego. W  wywiadzie w TVP Info powiedział wprost, że ten zarząd stracił możliwość zarządzania spółką. Nie można przerzucać na stronę społeczną odpowiedzialności za tę sytuację – powiedział poseł Grzegorz Tobiszowski.

Podczas negocjacji związkowców z zarządem JSW pojawiła się szansa na porozumienie. Przed godziną został parafowany jego projekt – poinformował Longin Komołowski, były wicepremier i minister pracy.

Ten projekt zawiera same uzgodnienia. Jest poszerzony jeśli chodzi o kwestie związane z programem oszczędnościowym. Po rozmowach strony zdołały dojść do porozumienia w wielu sprawach spornych. Z tego też powodu nazywam ten dokument projektem porozumienia. W dalszym ciągu pozostaje niestety postulat personalny, którego ja jako mediator nie jestem w stanie wypełnić – dodał Longin Komołowski.

Związkowcy JSW domagają się odwołania prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego.

Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. górnictwa, zaapelował do związkowców o wycofanie tego postulatu. Stwierdził, że porozumienie jest dobre dla spółki i przede wszystkim jej pracowników, bo poprawi kondycję instytucji i miejsca pracy.

Wniosek o wszczęcie kontroli w sprawie sprawowania nadzoru właścicielskiego przez Skarb Państwa w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. [zobacz]

RIRM

drukuj