fot. PAP

A. Duda: Polskie Koleje Linowe powinny wrócić w polskie ręce

Proces całkowitego przejęcia Polskich Kolei Linowych przez obcy kapitał powinien zostać zatrzymany – powiedział w Zakopanem Andrzej Duda. Kandydat PiS-u na prezydenta zaznaczył, że innym rozwiązaniem powinno być odkupienie kolei linowych na Kasprowy Wierch.

Andrzej Duda spotkał się dziś z góralami i władzami tatrzańskiego starostwa powiatowego, rozmawiając o sytuacji dotyczącej PKL-u. Przypomniał, że kolejki linowe to nie tylko infrastruktura, ale i nieruchomości, które znajdują się m.in. w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Tymczasem zgodę na włączenie PKL-u do spółki Polskie Koleje Górskie wyraziło MSW. Andrzej Duda, wskazał, że w procedurze prywatyzacji PKL-u doszło do wielu naruszeń prawa.

Uważam, że jest to kolejny przykład swoiście złodziejskiej prywatyzacji w Polsce. Stąd mój apel o to i jednoznaczne stwierdzenie, że państwo polskie musi tę kolejkę odzyskać. Apeluję do ministra, aby przyjął i pozytywnie rozpatrzył wniosek, o ponowne rozpatrzenie sprawy, który został złożony przez starostę tatrzańskiego w imieniu Skarbu Państwa, o dopuszczenie do postępowania i oto, żeby decyzja o zgodzie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemską spółkę była negatywnie zweryfikowana, bo są ku temu przesłanki. Po drugie uważam, że cała kolej powinna wrócić w polskie ręce i znów polskie państwo powinno tą koleją władać. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości – powiedział Andrzej Duda.

Kandydat na prezydenta zwrócił uwagę , że luksemburska spółka Altura, która posiada 99,77 proc. akcji PKL, nie może przejąć gruntów pod infrastrukturą PKL, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie Polski.

Zastrzeżenia do transakcji zgłosił m.in. resort środowiska. Przeciwko przejęciu nieruchomości przez obcy kapitał protestują także górale i politycy PiS-u.

RIRM

drukuj