fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Apel ws. wzrostu wynagrodzeń dla pracowników oświaty

Przedstawiciele Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego udadzą się dziś do biur parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Tam przekażą politykom materiały z oceną trudnej sytuacji w oświacie.

Ma to m.in. związek z kończącymi się pracami nad ustawą budżetową. Związkowcy zwracają uwagę na problem zagwarantowania podwyżek dla nauczycieli od 1 stycznia 2018 r. Przypominają, że ostatni realny wzrost wynagrodzeń był w 2012 r. Odwiedziny biur poselskich odbędą się w godzinach od 10.00 do 13.00.

To inicjatywa ogólnopolska prowadzona z ramienia Sekcji Krajowej  Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” – tłumaczy przewodniczący oświatowej „Solidarności” Regionu Gdańskiego Wojciech Książek.

Decyzję podjęła Rada Sekcji Krajowej  Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, a przekazywana jest ona głównie parlamentarzystą Prawa i Sprawiedliwości dlatego, że tutaj już ważą się losy i ustawy budżetowej i o finansowaniu zadań oświatowych. Jeżeli chodzi o postulaty, to one dotyczą dwóch spraw, po pierwsze oczekiwania na większy wzrost wynagrodzeń i to od 1 stycznia 2018 roku, to dotyczy nauczycieli ale równie dramatyczna jest też często pracowników administracji i obsługi szkół – podkreśla Wojciech Książek.

Druga kwestia poruszana przez „Solidarność” to konieczność pewnych zmian w projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Chodzi o zapisy w Karcie Nauczyciela w kwestii awansu i oceniania nauczycieli. Według przewodniczącego Wojciecha Książka część zmian może skonfliktować pedagogów i wprowadzić pewien chaos głównie w szkołach publicznych. Związkowcy mają nadzieję, że Senat skoryguje zapisy ustawy w tym obszarze.

RIRM

drukuj