Apel o degradację W. Jaruzelskiego do stopnia szeregowego

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych (POKiN) w Krakowie po raz kolejny apeluje do Prezydenta RP o degradację gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Wcześniej porozumienie wystąpiło z takim apelem do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Środowiska patriotyczne chcą zdegradowania komunistycznego dygnitarza do stopnia szeregowego.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik POKiN, powiedział, że kolejny wniosek do prezydenta w tej sprawie został złożony po tym ,jak prezydent podniósł do rangi generała Ryszarda Kuklińskiego, który walczył z sowietami.

Historyk zwraca uwagę, że skoro honoruje się osobę, która podjęła patriotyczną misję, to również należałoby przyjrzeć się drugiej postaci, która stała na przeciwstawnym biegunie.

– Generał Ryszard Kukliński to już generał, natomiast generał Wojciech Jaruzelski – jeszcze generał – to zdrajca; człowiek, który całe swoje życie poświęcił zniewalaniu własnego narodu i realizował racje stanu obcego mocarstwa. Zasługuje na potępienie w takiej symbolicznej sferze, ponieważ przyznawanie i odbieranie odznaczeń i awansów ma ważny symboliczny wymiar – podkreślał Jerzy Bukowski.

Tymczasem Generał Wojciech Jaruzelski uznawał płk. Ryszarda Kuklińskiego za zdrajcę i dezertera. Z kolei sam Kukliński uważał, że oficer nie ma obowiązku być lojalnym wobec dowódcy, który nie jest lojalny wobec swojej ojczyzny.

Ryszard Kukliński w wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność” z 1994 r. stwierdził, że jego dylemat polegał nie na wyborze: komunizm czy kapitalizm, ale służba narodowi lub czerwonemu imperium.

RIRM

drukuj