fot. Uzdrowisko Wysowa

Apel o pilną kontrolę NIK-u ws. Wysowej

Klub Parlamentarny PiS chce pilnej kontroli Najwyższej Izby Kontroli, ws. procesu prywatyzacji Uzdrowiska Wysowa w województwie małopolskim.

Klub Parlamentarny PiS, skierował w tej sprawie wniosek do NIK-u. Parlamentarzyści największej partii opozycyjnej akcentują, że podpisana w ubiegłym tygodniu przez ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego umowa prywatyzacyjna ws. Uzdrowiska Wysowa jest skandaliczną prywatyzacją i wyprzedażą majątku narodowego w Małopolsce.

Jak powiedział poseł Adamczyk, „to sprzedaż za bezcen uzdrowiska, którego obszar wynosi 13 hektarów i którego przychody w ubiegłym roku wyniosły ponad 16 mln zł”.

– Sprzedaż Uzdrowiska Wysowa, które przecież jest dochodowym przedsięwzięciem, które jest perłą w koronie naszych uzdrowisk – nie jest niczym uzasadniona. Protestujemy przeciwko tej sprzedaży. Pan przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS złożył do Najwyższej Izby Kontroli wniosek, o nadzwyczajną kontrolę całego procesu sprzedaży, ponieważ nie znamy i nie potrafimy sobie wyobrazić jakie argumenty stanęły za tym, aby to uzdrowisko sprzedać nabywcy za kwotę niespełna 9 mln zł, jeżeli uzdrowisko w roku poprzednim miało samego przychodu ok. 16 mln zł – powiedział pos. Andrzej Adamczyk.

Trudno zrozumieć decyzję ministerstwa w tej sprawie – mówi poseł Barbara Bartuś. Jednocześnie przypomina, że PiS złożyło specjalny projekt ustawy uniemożliwiający wyprzedaż uzdrowisk.

– Przynajmniej część lecznictwa, w tym lecznictwa uzdrowiskowego, musi być w rękach publicznych, w rękach państwa. Ponieważ państwo konstytucyjne jest odpowiedzialne za leczenie Polaków, w tym lecznictwo uzdrowiskowe. (…) Dlatego Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się takiej bezmyślnej wysprzedaży – powiedziała pos. Barbara Bartuś.

Małopolscy posłowie PiS sprzeciwiają się także innym trwającym prywatyzacjom spółek z terenu województwa, takim jak Uzdrowisko w Rabce-Zdroju, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica czy prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.

RIRM

drukuj