fot. PAP/Rafał Guz

Komisja do Spraw Kontroli Państwowej zaopiniuje kandydatów na stanowisko prezesa NIK

Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej zaopiniuje dziś wnioski ws. powołania na stanowisko Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Nowego szefa Izby Sejm ma wybrać podczas jutrzejszego posiedzenia. Kandydatami na to stanowisko są minister finansów Marian Banaś, zgłoszony przez PiS oraz poseł Borys Budka, zaproponowany przez PO–KO.

Kandydaci będą odpowiadali dziś na pytania Komisji ds. Kontroli Państwowej. Członek tego gremium poseł Jacek Bogucki będzie pytał m.in. o doświadczenie w zakresie kontroli państwowej.

– Będziemy rozmawiać z kandydatami, po przesłuchaniu komisja będzie przeprowadzała głosowanie. Podczas głosowania podejmiemy decyzje co do tych kandydatur. Na pewno będę pytał o dotychczasowe doświadczenie związane z kontrolą państwową, związane z NIK, ale także o koncepcję zarządzania tą instytucją – mówił poseł Jacek Bogucki z Komisji ds. Kontroli Państwowej.

Dotychczasowy prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski złożył rezygnację z pełnionej funkcji. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie Izby wskazał, że powodem jest decyzja o starcie w wyborach parlamentarnych.

RIRM

drukuj