NIK o smogu: Polska jest czarnym punktem na mapie Europy

Polska jest czarnym punktem na mapie Europy jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza – poinformował prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, prezentując we wtorek raport Izby. Zaznaczył, że sytuacja na tle UE nie uległa poprawie od poprzedniej kontroli z 2014 r.

Jak mówił Kwiatkowski na konferencji prasowej towarzyszącej prezentacji raportu o zanieczyszczeniach powietrza, „nie ma tak naprawdę w Polsce czystych miejsc. Są takie, gdzie przekroczenia norm zanieczyszczeń są rzadsze i mniej rażące”.

Prezes NIK podkreślił, że generalnie na południu kraju jest najgorzej, jakość powietrza jest najlepsza w pasie północnym, natomiast w centrum jest zróżnicowana.

„Zróżnicowanie nie oznacza, że nie występują problemy z dotrzymaniem dozwolonych poziomów, po prostu przekroczenia występują rzadziej” – zaznaczył Krzysztof Kwiatkowski.

Jak dodał, wnioskiem z tego stanu rzeczy jest to, że działania naprawcze powinny być powszechne, a nie ograniczać się do konkretnych obszarów. Zanieczyszczenia nie znają granic administracyjnych, przemieszczają się – mówił Kwiatkowski. W związku z tym pewne rozwiązania powinny być wdrażane na poziomie krajowym, takie jak normy jakości paliw.

PAP/RIRM

drukuj