Rosja może skorzystać na chemicznej konsolidacji

Konsolidacja Zakładów Azotowych „Puławy” i Zakładów Azotowych „Tarnów Mościce”  przebiega na korzyść Rosji.

14 listopada zarządy obu zakładów, podpisały umowę w wyniku, której ma powstać grupa kapitałowa. Niestety umowa ta jest objęta klauzulą poufności, a informacje opublikowane na stronie internetowej zawierają ogólne dane.

Łączeniu zakładów od początku towarzyszył sprzeciw pracowników,
w obawie przed utratą miejsc pracy i niepewnym zabezpieczeniem socjalnym.

Co więcej w dalszym etapie konsolidacji na lata 2012- 2013 przewidziana jest prywatyzacja spółek sektora chemicznego, na co czekają firmy rosyjskie i niemieckie.

Zewnętrzni inwestorzy od dawna deklarowali zainteresowanie polskim przemysłem chemicznym – mówi poseł Gabriela Masłowska.

– Zakłady rosyjskie Akron oraz firmy niemieckie, od dawna były zainteresowane przejęciem polskiej chemii – jako bardzo atrakcyjnej branży. Firmy mającej ogromne możliwości generowania przychodów i zysków dla budżetu państwa i dla społeczności lokalnych. Otóż te zakłady nadal nie śpią – one czekają. Istnieje obawa, że po konsolidacji ta grupa kapitałowa – tym razem już połączona – będzie przejęta przez inwestorów zagranicznych – powiedziała pos. Gabriela Masłowska.

Poseł Masłowska przypomina, że oba zakłady samodzielnie generowały zyski i są intratne dla Skarbu Państwa. Dlatego niezrozumiała jest prywatyzacja, pośpieszna konsolidacja a w dalszej perspektywie sprzedaż akcji zagranicznym inwestorom.

– Pojawia się pytanie; czy nie należałoby pozostawić tych zakładów tak, jak w dotychczasowej formie? Kiedy to oddzielnie działają Zakłady Azotowe „Puławy” i Zakłady Azotowe „Tarnów”. Obawiam się, że poprzez to połączenie, cała wielka chemia zostanie podana na tacy inwestorom zagranicznym. Byłyby to niewyobrażalne straty dla polskiej gospodarki, bo tylko Zakłady Azotowe „Puławy”, generują wieleset milionowe przychody, zarówno dla budżetu państwa jak i dla budżetów lokalnych. Generują miejsca pracy, są to potężne, jedne z ostatnich firm – powiedziała pos. Gabriela Masłowska.

 

Wypowiedź pos. Gabrieli Masłowskiej:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl