„Anda! Cóż to za hece!?…” – zaproszenie na koncert w Muzeum II Wojny Światowej

Już w najbliższą niedzielę (3 marca 2024 r.) o godz. 18:00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się koncert piosenek autorstwa Andy Kitschmann w wykonaniu Ewy Makomaskiej pt.: „Anda! Cóż to za hece!?…”. Piosenki i fragmenty niepublikowanych wspomnień o pierwszej polskiej dyrygentce opowiedzą o życiu tej niezwykłej kobiety, często określanej mianem artystki totalnej, która całe swoje życie związała z polską sceną muzyczną. Patronat nad wydarzeniem objęło Radio Maryja i TV Trwam.

„Anda! Cóż to za hece!?…” to koncert piosenek autorstwa Andy Kitschmann, nietuzinkowej artystki, kompozytorki, autorki tekstów, aktorki i śpiewaczki, akompaniatorki i pierwszej polskiej dyrygentki. Zaczynała tworzyć na początku XX wieku w czasie, kiedy kobieta samowystarczalna artystycznie należała do rzadkości, a ona niewątpliwie wyprzedziła swój czas. To ona była jedyną kobietą wśród artystów, mężczyzn zakładających ZAIKS, w latach 30-tych kooperowała ze stołecznymi kabaretami pisząc np. z Tuwimem dla Miry Zimińskiej. Kierowała działem muzycznym dziecięcej sceny Instytutu Reduty – Teatrem Płomyka. Po wojnie była dyrektorem muzycznym pierwszego powojennego kabaretu Siedem Kotów.

To będzie spotkanie z niezwykłą kobietą, która tworzyła od początków I wojny światowej prawie do końca lat 60 XX wieku. Będzie wiele wzruszeń, zabawnych historii. Na koncert złożą się nie tylko piosenki pisane przez Andę Kitschmann, ale również zachowane jej osobiste wspomnienia, ale także wspomnienia jej ostatniej uczennicy Marty Stebnickiej – mówiła Ewa Makomaska, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie.

Jak dodają organizatorzy, spotkanie z twórczością Andy Kitschmann będzie stylowe, sentymentalne z odrobiną pikanterii i dużą dozą humoru. W dobie zalewu współczesną i doraźną twórczością kabaretową przypomni, co bawiło publiczność na początku XX wieku.

Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) dostępne są w kasach stacjonarnych Muzeum oraz on-line.

radiomaryja.pl/muzeum1939.pl

drukuj