fot. PAP/Leszek Szymański

Agencja Moody’s dokona dzisiaj przeglądu ratingu Polski

Agencja Moody’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona dzisiaj przeglądu ratingu Polski. Będzie to kolejna aktualizacja w ostatnim czasie.

Tydzień temu agencja Standard & Poor’s potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie A-. Perspektywa ratingu pozostała stabilna. S&P była drugą agencją, która potwierdziła ostatnio dotychczasowy rating. Podobnie postąpił w marcu Fitch.

Dotychczasowy rating Polski ze strony agencji Moody’s utrzymuje się na poziomie A2 z perspektywą stabilną. Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu „Vistula” nie spodziewa się od Moody’s zmiany ratingu na wyższy.

– Byłoby to niespodzianką, oczywiście dobrą. Nie wykluczam tego, ale też nie nastawiam się. Ewentualnie nastawiam się na pozytywne wzmianki o polskiej gospodarce w komentarzu, czyli uzasadnieniu dla decyzji. Ewentualnie na podniesienie perspektywy, bo oprócz samej oceny wiarygodności kredytowej państwa, na dzisiaj agencje ratingowe publikują też swoje perspektywy dotyczące najbliższej przyszłości – wskazuje dr Marian Szołucha.

W tej chwili ponad 90 procent światowego rynku usług ratingowych kontrolują trzy agencje: Standard & Poor’s, Fitch i Moody’s. Każda z nich stosuje swój własny system ocen.

RIRM

drukuj