fot. PAP/Leszek Szymański

Rating Polski na poziomie „A -” z perspektywą stabilną

Agencja Standard & Poor’s potwiedziła rating Polski na poziomie „A -” z perspektywą stabilną.

Agencja Standard & Poor’s wskazała na odporność polskiej gospodarki. W ocenie analityków w ciągu najbliższych dwóch lat będzie ona w stanie przetrwać większość szoków związanych z wojną. Zwrócono przy tym uwagę na relatywnie bezpieczne perspektywy dostaw energii, co ma związek z ograniczaniem importu z Rosji.

Sprzyjającym czynnikiem będzie obecność w Unii Europejskiej i NATO, a także elastyczność rynku pracy i wykształcona siła robocza. Ograniczeniem dla ratingu – jak wskazali analitycy – jest umiarkowany poziom dochodu oraz niesprzyjające trendy demograficzne.

Agencja jest zdania, że wraz z zaognieniem agresji Rosji przeciwko Ukrainie i wydłużaniem się wojny ucierpi w Polsce wzrost gospodarczy. Inny czynnik, który może negatywnie oddziaływać na rating w przyszłości, to ograniczenie transferów z Brukseli, czyli środków unijnych.

Analitycy wskazali, że podwyższenie ratingu również jest możliwe, ale w sytuacji, gdy po osłabnięciu wszystkich skutków gospodarczych rosyjskiej napaści, polska gospodarka wróci na ścieżkę szybkiego wzrostu.

Ze wszystkich agencji najwyższą wiarygodność kredytową Polski utrzymała Moody’s: „A2”. Standard & Poor’s oraz Fitch dają jeden poziom niżej: „A-” z perspektywą stabilną.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl