Polska Agencja Ratingowa uzyska licencję Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych?

Niewykluczone, że Polska Agencja Ratingowa wkrótce uzyska licencję Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie spodziewa się, że zgoda zostanie wydana jeszcze w pierwszym półroczu.  

Oprócz wydawania ratingów polska agencja chce sporządzać analizy, które nie wymagają zgody europejskiego nadzoru finansowego. Obecnie akcjonariuszami Polskiej Agencji Ratingowej są Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej.

Ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk uważa, że licencja dla krajowej agencji umocni pozycję naszej gospodarki na światowym rynku finansowym.

– Dobrze, że staramy się o własną, bo to będzie dobrze świadczyło o Polsce, naszym potencjale gospodarczym. Pozytywne oceny tych agencji, tego, co dzieje się w Polsce, będą weryfikowane w różny sposób, ale fakt, że taka agencja ratingowa by powstała, świadczy o tym, że nie jesteśmy jednym z wielu krajów, tylko krajem, który chce się liczyć w gospodarce europejskiej i światowej. Co więcej, liczy się, bo coraz częściej dane pochodzące z naszej gospodarki są przedstawiane w Europie i na świecie jako wzór – mówi dr Zbigniew Kuźmiuk.

Obecnie na światowym rynku finansowym funkcjonują trzy wiodące agencje ratingowe: Mooody’s, Fitch i Standard & Poor’s. Ich ratingom przygląda się cały świat.

RIRM

drukuj