fot. Monika Bilska

W piątek nadal ochłodzenie; będzie również padać

Jak podaje IMGW, nad Europą dominować będą układy niskiego ciśnienia, jedynie Morze Czarne, wschodnia Rosja i wschodnia część basenu Morza Śródziemnego będą pod wpływem wyżów. Polska będzie w zasięgu niżu znad Finlandii, w strefie wolno przemieszczającego się na południe, falującego frontu chłodnego. Z północy napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego, tylko w nocy na południu i w dzień na południowym wschodzie utrzyma się zasięg masy cieplejszej, polarnej morskiej. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 990 hPa.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, a na Podkarpaciu, w Karpatach oraz na Pomorzu lokalne burze. Na Podkarpaciu i Pogórzu Karpackim lokalnie wysokość opadu do 20 mm; wysoko w Tatrach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 15 cm. Na Pomorzu możliwe ponadto opady krupy śnieżnej bądź małego gradu. Temperatura maksymalna od 8 st. miejscami na północy do 18 st. na wschodzie Podkarpacia. Wiatr umiarkowany i dość silny, z kierunków zachodnich. Okresami wiatr porywisty, w czasie burz w porywach do 60 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami, zwłaszcza nad morzem, na Warmii, Mazurach, Podlasiu, na zachodzie oraz Pogórzu Karpackim i na Zamojszczyźnie przelotne opady deszczu. Na Pomorzu lokalnie przelotne opady deszczu ze śniegiem, nad morzem możliwe burze. Temperatura minimalna od 1 st. na północy do 7 st. na Podkarpaciu. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany i tam też porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr porywisty.

PAP/RIRM

drukuj