Z. Kuźmiuk: Opozycja poprzez obniżenie ratingów chciała wymusić na władzy swoje postulaty

Opozycja oczekiwała, że przez obniżenie ratingu będzie próbowała wymusić na władzy swoje postulaty, to się na szczęście nie udaje – ocenia europoseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk.

Agencja Fitch podtrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Z kolei Agencja Moody’s podała w komunikacie, że 13 stycznia nie dokonała aktualizacji ratingu Polski.

Dr. Zbigniew Kuźmiuk wskazuje, że podtrzymanie ratingu oznacza dla Polski stabilizację złotówki oraz ceny polskich obligacji a być może w przyszłości ich obniżenie, co zmniejszyłoby koszty obsługi długu publicznego. Decyzja agencji ratingowych przekreśla też plany opozycji wskazuje europoseł.

Niestety, mówię to z przykrością, ale opozycja oczekiwała, że właśnie poprzez obniżenie ratingów, będzie próbowała wymusić na władzy swoje postulaty. To się na szczęście nie udaje, bo okazuje się, że jednak te firmy mimo wszystkich zastrzeżeń do nich, jednak dostrzegają, że polska gospodarka jest rzeczywiście mocna na tle innych gospodarek unijnych. W związku z tym, jakby decyzje polityczne, o obniżeniu ratingów, a takie niestety się zdarzały, na szczęście w tym wypadku nie zostały podjęte – zaznacza ekonomista.

Agencja ratingowa Fitch w opublikowanym komunikacie wskazała, że ratingi Polski wspierają solidne fundamenty makroekonomiczne, w tym zdrowy system bankowy i właściwa polityka pieniężna.

Według Fitch popyt w naszym kraju będzie korzystać na przyspieszeniu wydatkowania funduszy UE, spadku stopy bezrobocia oraz wsparciu finansowym dla rodzin w postaci Programu 500 plus.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl