K. Czabański: Będziemy próbowali uszczelnić ustawę abonamentową

Rząd chce polepszyć ściągalność abonamentu – powiedział w Polskim Radiu wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański. Jak zaznaczył polityk, obecnie bardzo duży procent społeczeństwa lekceważy obowiązek opłacania abonamentu, co jest łamaniem prawa.

Do czasu przyjęcia tzw. „dużej” ustawy medialnej obowiązuje opłata abonamentowa, której mechanizm pobierania będzie „uszczelniony” – mówił wiceminister Krzysztof Czabański.

Nie chcę mówić w tej chwili o szczegółach, bo nad tym pracują eksperci. Będzie to polegało na tym, że będziemy dążyli do tego, by ta opłata abonamentowa rzeczywiście była powszechna, tzn. wszyscy, którzy korzystają z telewizji (bo na gruncie ustawy abonamentowej to jest warunek płacenia), rzeczywiście uiszczali te 22,70 zł, czyli stawkę, która obecnie obowiązuje – wskazał Krzysztof Czabański.

„Duża” ustawa o mediach narodowych zakłada wprowadzenie tzw. opłaty audiowizualnej, w wysokości 15 zł, pobieranej razem z rachunkami za prąd.

Rząd zdecydował się przeprowadzić projekt tzw. „dużej” ustawy medialnej przez proces notyfikacji w Komisji Europejskiej, a to spowoduje, że na pewno nie będzie obowiązywać od 1 lipca. Obecnie w parlamencie procedowana jest tzw. ustawa pomostowa dotycząca mediów narodowych.

Projekt ustawy pomostowej zakłada m.in., że Rada Mediów Narodowych ma powoływać zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

PAP/RIRM

drukuj