fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd zaostrza Kodeks karny

Rząd przyjął reformę Kodeksu karnego. Będą zaostrzone kary dla najgroźniejszych przestępców.

Wyroki polskich sądów należą do najłagodniejszych w Europie.

– Kary za zabójstwo w dolnych graniach orzekane są w 25 proc. przypadków. Co czwarty sprawca dostaje karę minimalnej granicy, to jest od 8 lat pozbawienia wolności lub karę nadzwyczajnie złagodzoną – mówił wiceminister Marcin Warchoł.

Zmienić ma to rządowa reforma Kodeksu karnego. Nowe przepisy wymierzone są w sprawców najcięższych przestępstw – poinformował minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

– To oni stanowią realny problem i realne zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia, życia i podstawowych wartości ważnych dla Polaków – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

Niebezpieczni zbrodniarze nigdy nie wyjdą na warunkowe zwolnienie. Za samo planowanie zbrodni lub przyjęcie takiego zlecenia będzie groziło nawet 15 lat więzienia. Sądy będą miały większą elastyczność w orzekaniu kar za najcięższe przestępstwa.

– Dzisiaj maksymalny wymiar kary to kara liczona od miesiąca do 15 lat pozbawienia wolności oraz kara punktowa – 25 lat pozbawienia wolności. My to zmieniamy. Będzie kara liczona od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności – oznajmił Prokurator Generalny.

Za przygotowanie reformy odpowiedzialny był wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł. Dobre prawo – jak mówił – ma odstraszać, a nie zachęcać.

– Wprowadzamy recydywę seksualną. Ci, którzy po raz kolejny wracają do popełnienia przestępstwa, nie będą mogli liczyć na pobłażliwość. Dziś niestety aż 40 proc. sprawców, którzy wyszli z więzienia, ponownie trafia na ścieżkę przestępstwa – podsumował wiceminister.

Rządowa reforma przewiduje też wyższe kary dla pijanych kierowców. Po wdrożeniu nowych rozwiązań przyjęcie łapówki powyżej miliona złotych ma być traktowane jak zbrodnia – powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl