95. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Dziś przypada 95. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji w wielu miejscach kraju odbędą się okolicznościowe koncerty, prelekcje, wystawy i konferencje naukowe.

Dziś w Wadowicach odbędzie się także zjazd młodzieży ze szkół im. Jana Pawła II. W południe Mszy św. w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

O godz. 17.00 rozpocznie się koncert „Dom na skale”.  Złożą się na niego utwory muzyczne do słów Karola Wojtyły, teksty prozatorskie Ojca św., a także utwory instrumentalne Ennio Morricone.

W historii Polski – nie tylko tej najnowszej – nie było człowieka jak św. Jan Paweł II, który wywarłby tak wielki wpływ na życie Polaków i losy całego świata – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski. To jest odpowiedź, dlaczego tak chętnie świętowane są rocznice związane z papieżem Polakiem – zaznacza.

– Jan Paweł II sprawował swój pontyfikat przez ponad 26,5 roku. To trzeci co do długości pontyfikat w historii Kościoła – pontyfikat niezwykły, bo naznaczony niezwykłą aktywnością, nauczaniem, które trafiało do serc setek milionów ludzi. To pontyfikat, po którym została pamięć ponad 100 zagranicznych pielgrzymek, ale przede wszystkim myślę, że zaważyły dwa inne czynniki: niezwykła bliskość Jana Pawła II względem ludzi, jego serdeczność, jego otwarcie, jego uśmiech i z drugiej strony także ostatnie lata pontyfikatu naznaczone ogromnym cierpieniem – wskazuje ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Z okazji 95. Rocznicy urodziny św. Jana Pawła II, na UKSW w Warszawie odbędzie się  międzynarodowa konferencja. Wśród prelegentów będą m.in. ks. abp Mieczysław Mokrzycki, Milena Kindziuk i Arturo Mari.

RIRM

drukuj