Autorstwa Marcin Drewa - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29456009

84. rocznica egzekucji w lasach piaśnickich

Mija 84. rocznica egzekucji w lasach piaśnickich koło Wejherowa. 3 listopada 1939 r. Niemcy rozstrzelali na ich obszarze co najmniej 82 Polaków.  Wśród ofiar znaleźli się pracownicy sądu i magistratu w Gdyni, nauczyciele, notariusze, kolejarze, aptekarze i technicy. Jeszcze bardziej krwawa była zbiorowa egzekucja przeprowadzona 11 listopada 1939 roku. Niemcy zamordowali wówczas w Piaśnicy ponad trzysta osób.

Dr Filip Gańczak z Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił uwagę, że były to zaledwie dwa z wielu epizodów krwawej Zbrodni Pomorskiej podczas II wojny światowej.

Niemiecka okupacja ziem polskich w latach 1939-1945 od początku miała zbrodniczy charakter. W pierwszych miesiącach II wojny światowej regionem szczególnie dotkniętym terrorem okupanta było Pomorze Gdańskie. Niemiecki historyk  podaje, że tylko w 1939 roku zamordowano tu ok. 30 tys. osób. Ofiarami Niemców na Pomorzu padali przedstawiciele polskiej inteligencji, ale też rolnicy, robotnicy, rzemieślnicy, osoby chore psychiczne, a także obywatele RP żydowskiego pochodzenia – wyjaśnił historyk.

Pełna imienna lista ofiar Zbrodni Pomorskiej jest niemożliwa do sporządzenia. Dokumentacja miejscowych jednostek została zniszczona jeszcze w 1939 r., a pod koniec wojny Niemcy wydobyli i spalili część szczątków osób pomordowanych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl