fot. pixabay.com

79 lat temu wyzwolono niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau

Obchodzimy dziś 79. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, a także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.  To szczególna okazja do upamiętnienia ludności żydowskiej zamordowanej przez Niemców w okresie II wojny światowej, a także innych ofiar obozów koncentracyjnych.

https://twitter.com/ipngovpl/status/1750441708544778569

Oficjalne uroczystości państwowe z okazji 79. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyły się wczoraj pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Dziś główne obchody rocznicy planowane są na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/GIBandych/status/1751171801449742630

Dyrektor IPN w Lublinie, dr Robert Derewenda, zauważył na antenie Radia Maryja, że obóz Auschwitz stał się symbolem polityki eksterminacyjnej prowadzonej przez Niemców w czasie II wojny światowej.

– Sam Konzentrationslager Auschwitz był pomyślany początkowo jako miejsce eksterminacji polskich elit, bowiem Niemcom nie zależało tylko na tym, aby wygrać wojnę z Polakami, ale by pozbawić narodu polskiego możliwości odbudowy państwa w przyszłości. Z czasem, kiedy Niemcy podjęli decyzję o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej” i kiedy rozpoczęli tzw. akcję Reinhardt, czyli zaczęli od mordowania Żydów z okupowanych terenów Polski, Auschwitz stał się nie tylko obozem koncentracyjnym, ale również docelowym miejscem, jeżeli chodzi o mordowanie ludności żydowskiej – przypomniał historyk.

Obóz koncentracyjny Auschwitz został utworzony w 1940 roku. W ciągu czterech lat jego funkcjonowania Niemcy zgładzili w nim co najmniej 1,1 mln osób – głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodowości.

79 lat temu wyzwolenia doczekało zaledwie siedem tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl