PAP/Mateusz Marek

70. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, pod tablicą upamiętniającą zamordowanych w więzieniu mokotowskim, odbyły się dziś uroczystości państwowe w 70. rocznicę śmierci zastępcy komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

Siedemdziesiąt lat temu, 24 lutego 1953 roku, w więzieniu mokotowskim w Warszawie został zamordowany poprzez powieszenie polski bohater, polski generał, legionista, jeden z najodważniejszych żołnierzy Armii Krajowej – gen. August Emil Fieldorf pseudonim „Nil”.

– Gdyby żył w wolnej Polsce, za zasługi dla ojczyzny, za piękne lata walki, służby, walki z Niemcami, z bolszewikami dostąpiłby najwyższych honorów, ale w Polsce zniewolonej przez sowietów, rządzonej przez komunistów, zamiast honorów i chwały, spotkało go cierpienie i śmierć – podkreślił wiceprezes IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk.

To człowiek, który całe swoje życie poświęcił walce o wolną Polskę. Tej bezgranicznej miłości do ojczyzny oprawcy nie mogli mu darować – wskazał szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.

– Kiedy gen. Fieldorf był wieszany 70 lat temu w więzieniu mokotowskim, jego oprawcy chcieli, aby duch narodu nigdy nie odżył, aby marzenia narodu o wolności zakończyły się wraz ze śmiercią jej przywódców – takich jak gen. Nil. I znów odnieśli klęskę, bo nie tylko pamięć pozostała, ale też ślubowanie, że wypełnimy to wszystko, co było testamentem pokolenia gen. Fieldorfa, że odbudujemy Polskę wolną, dumną i na zawsze niepodległą – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

List do uczestników uroczystości zebranych przy muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go generał brygady, dr hab. Mariusz Fryc, zastępca departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

– Życiorys gen. Fieldorfa to życiorys żołnierza doskonałego, zawsze wiernego ojczyźnie. Jego męstwo i godność budzi podziw i szacunek nawet u prześladowców. Dziś pozostaje on jednym z ostatnich – obok Witolda Pileckiego – największych bohaterów Polski podziemnej, których doczesne szczątki nie zostały odnalezione i pochowane z należnymi honorami. Ufam, że to nastąpi. Rzeczpospolita jest winna to wszystkim swoim synom, a zwłaszcza jemu, jednemu z najlepszych, który oddał jej całe swoje życie – wskazał w liście prezydent RP.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl