fot. PAP/Rafał Guz

7 października przesłuchanie J. Wojciechowskiego w PE; szansa na polskiego komisarza ds. rolnictwa

7 października – to nieoficjalna data przesłuchania w Parlamencie Europejskim Janusza Wojciechowskiego, polskiego kandydata na unijnego komisarza ds. rolnictwa. Termin został wstępnie przyjęty przez szefów frakcji politycznych europarlamentu. Janusza Wojciechowskiego przesłuchiwać będzie komisja ds. rolnictwa.

Nowa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ma przedawnić propozycję składu Komisji do połowy września. Wówczas będzie wiadomo, komu przypadanie jaka teka. Obecnie wiadomo tylko, że Polska otrzyma tę ds. rolnictwa.

Janusz Wojciechowski jest najlepszym polskim kandydatem na komisarza UE odpowiedzialnego za ten sektor – uważa senator PiS Jerzy Chróścikowski. 

– Posiada bardzo duże doświadczenie, jest bardzo dobrze przygotowany i uważam, że nie powinien być odrzucony. Pamiętam, że kiedy były głosowania nad tym, by został sędzią Trybunału Obrachunkowego, byli przeciwnicy z Polski, którzy przeciw niemu głosowali. W związku z tym można spodziewać się, że PO będzie chciało pokazać, że są najlepsi – wskazuje Jerzy Chróścikowski.

Po tym jak Ursula von der Leyen przedstawi skład swojej Komisji Europejskiej, rozpoczną się przesłuchania kandydatów na komisarzy w PE.

W październiku eurodeputowani zagłosują nad całą Komisją, która rozpocznie pracę 1 listopada.

RIRM

drukuj