fot. Monika Bilska

Parlament Europejski wznowił prace po wakacyjnej przerwie

Przed europosłami w perspektywie krótkoterminowej seria przesłuchań kandydatów na unijnych komisarzy, ale nie tylko. Niektórzy z nich odbywają już spotkania np. z kandydatami na objęcie stanowiska Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jego rola to badanie skarg dotyczących niewłaściwego administrowania w instytucjach i organach Unii Europejskiej. Tego rodzaju zażalenia mogą składać m.in. obywatele Wspólnoty.

– To ważne, abyśmy my, Polacy, mieli wpływ na to, kto obejmuje kluczowe stanowiska w Unii Europejskiej i w różnych instytucjach unijnych oraz popierali albo swoich, albo kandydatów z naszego regionu – powiedział europoseł Ryszard Czarnecki.

Za nami również seria głosowań w Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego. We wtorek przegłosowano raport posła Bogdana Rzońcy w sprawie uruchomienia z inicjatywy komisji środków z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w kwocie 610 tys. euro na pomoc techniczną.

– Wydaje mi się, że to jest drobny sukces, ale ważny z punktu widzenia funkcjonowania każdego kraju, także Polski, bo i w Polsce mamy do czynienia z pewnymi kryzysami ekonomicznymi, na których cierpią ludzie i firmy. Ten fundusz ma pomagać w takich przypadkach i to dzisiaj się udało – mówił koordynator komisji budżetowej, poseł Bogdan Rzońca.

Przypomnieć należy, że Christine Lagarde, kandydatka na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego, będzie odpowiadać na pytania posłów w Parlamencie Europejskim już w środę.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj