fot. twitter.com

PE: Przed sesją plenarną europosłów

Dziś o 14.00 w Brukseli rozpocznie się lipcowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Posiedzenie w którym wezmą udział europosłowie miało być ostatnim spotkaniem na forum plenarnym przed przerwą wakacyjną Europarlamentu. Biorąc pod uwagę problem Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 (w kontekście wypracowania szybkiego porozumienia na poziomie Rady Europejskiej) może dojść do sytuacji, że potrzebny będzie drugi szczyt. W przypadku osiągnięcia na nim porozumienia Europarlament będzie chciał mieć wgląd w konkluzje i przeanalizować wyniki szczytu podczas specjalnej sesji w drugiej połowie lipca.

Kluczowe negocjacje w sprawie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej oraz opiewającego na kwotę 750 miliardów euro funduszu odbudowy przypadają w czasie objęcia przez Niemcy półrocznego przewodnictwa w Radzie. Tak się składa, że przewodnicząca Komisji Europejskiej uruchomiła art. 324 Traktatu z Lizbony mówiący o regularnych spotkaniach na linii Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji w ramach procedur budżetowych. Przewodniczący tych instytucji mają zgodnie z tym artykułem podjąć wszelkie środki niezbędne do popierania uzgodnień i zbliżania stanowisk instytucji, którymi kierują.

Przewodniczący David Sassoli zapewnia, że Parlament Europejski jest gotowy do negocjacji. Właśnie dziś Rada i Komisja mają wygłosić tutaj oświadczenia w sprawie przygotowań do zaplanowanego na 17 i 18 lipca szczytu w Brukseli. Po południu nastąpi również prezentacja programu niemieckiej prezydencji.

– Początek prezydencji Niemiec upływa pod znakiem bardzo ciężkich negocjacji finansowych związanych i z funduszem odbudowy i z nowym siedmioletnim budżetem Unii. Miało się to zakończyć za prezydencji chorwackiej, ale nowy szczyt został zwołany na drugą połowę lipca. To oznacza być może kolejne posiedzenie Parlamentu Europejskiego w trzeciej dekadzie lipca. Ten mecz, wielki mecz o wielkie pieniądze cały czas trwa. Dobrze że polski rząd jak na razie bardzo skutecznie walczy o polskie interesy – mówi były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego europoseł Ryszard Czarnecki.

Posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego ma potrwać do piątku. Przypomnieć należy, że podczas tej sesji europosłowie podejmą również decyzję w sprawie pakietu mobilności.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj