Apel o głos Polonii w wyborach do PE

Tylko do 12 maja osoby mieszkające poza granicami Polski mogą wybrać opcję głosowania korespondencyjnego. Jest to informacja ważna szczególnie dla tych, którzy mieszkają daleko od komisji wyborczych. Osoby, które mieszkają w miejscach gdzie są komisje wyborcze, mogą się rejestrować do 22 maja. 

Żeby dokonać rejestracji trzeba wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i podać wymagane dane [KLIKNIJ]. Można się także zarejestrować na stronach ambasady, czy konsulatu i tam w trybie rejestracji wybrać głosowanie korespondencyjne.

Rejestrując się należy pamiętać żeby podać adres, na który przesłany będzie pakiet wyborczy. Adres ten musi znajdować się w obrębie obwodu głosowania, w którym dokonano rejestracji. Listę obwodów głosowania można znaleźć na stronie MSZ [KLIKNIJ].

– Po zarejestrowaniu do naszego domu zostanie dostarczona karta do głosowania. Głos będzie ważny jeśli zrobimy wszystko tak, jak jest napisane w instrukcji, jeżeli głos oddamy natychmiast i bardzo szybko go odeślemy do konsulatu, czy ambasady. Głos ten będzie świadectwem, że pomimo trudności Polacy są aktywni, chcą korzystać ze swojego obywatelskiego obowiązku. Będzie to także sygnał ze strony tych, którzy dziś są zepchnięci na drugi plan, o których minister Sikorski nie chce mówić w izbie polskiego Parlamentu (w obecności całego korpusu dyplomatycznego). Będzie to sygnał, że ci ludzie powinni przestać rządzić Polską, bo oni tak na prawdę dla Polonii i dla Polski nie robią nic dobrego – powiedział poseł Adam Kwiatkowski (PiS).

Wszyscy Polacy, bez względu na to z jakiej części Polski pochodzą, będą głosować na listy warszawskie. Niezbędne jest posiadanie ważnego polskiego paszportu. Jeśli Polacy mieszkają na terenie UE, czy państw grupy Schengen wystarczy ważny dowód osobisty.

Głos Polonii jest bardzo ważny, bo na forum Parlamentu Europejskiego zapada wiele ważnych decyzji dotyczących naszej ojczyzny. Poseł Adam Kwiatkowski dostrzega inne istotne powody, dla których Polacy mieszkający poza granicami ojczyzny powinni wziąć udział w głosowaniu.

– Po pierwsze ze względu na to, co dzieje się Polsce. Ważne, żeby polski rząd widział aktywność  Polonii, że interesuje się tym, co dzieje się w Polsce. Po drugie jest to moment, w którym państwa (w których mieszkają nasi rodacy) mogą sprawdzić na ile Polacy są mobilni, na ile są w stanie się zmobilizować, na ile będą zdeterminowani żeby walczyć o sprawy Polski, ale też dla państwa, w którym mieszkają. To jest ważne, żeby widzieli, że jest nas dużo, że  jesteśmy silni. Wtedy z pewnością będziemy w stanie dużo więcej wywalczyć. Stąd mój apel – weźmy udział w głosowaniu. A jeżeli nasze dokumenty się przeterminowały zacznijmy je wyrabiać już teraz. Przypominam, że w przyszłym roku czekają nas wybory prezydenckie, a potem parlamentarne – dodał poseł Adam Kwiatkowski (PiS).

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja. Wybierzemy 51 polskich przedstawicieli. Więcej informacji na stronie Państwowej Komisji Wyborczej [KLIKNIJ] .

Wypowiedź posła Adama Kwiatkowskiego (PiS):


Pobierz

Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl