fot. Monika Bilska

PE przyjął listę projektów infrastruktury energetycznej i paliwowej, zawierającą inwestycje polskiej spółki Gaz-System

Parlament Europejski przyjął listę projektów infrastruktury energetycznej i paliwowej, na której są kluczowe inwestycje polskiej spółki Gaz-System. Przedsięwzięcia znalazły się na tzw. czwartej liście wspólnego zainteresowania.

Decyzja Parlamentu oznacza, że poszczególne inwestycje mogą uzyskać unijne wsparcie finansowe. Na liście jest m.in. Baltic Pipe, gazowe połączenie Polska – Litwa i pływający terminal LNG w Gdańsku.

Wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda wskazał, że decyzja Parlamentu Europejskiego poprawi poziom bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

– To pomoc Unii Europejskiej dla strategicznych polskich inwestycji, takich jak: Baltic Pipe, budowa terminala pływającego LNG, połączenie gazowe z Litwą, Słowacją i z Czechami. To bardzo poważne i ważne dla nas inwestycje, które łączą nas w tych strategicznych, kluczowych inwestycjach oraz powodują, że rozbudowa sieci będzie możliwa i będzie integrowała wszystkie elementy poprawiające bezpieczeństwo surowcowe, gazowe, a finalnie energetyczne – zaznaczył Adam Gawęda.

Zablokowania unijnego dofinansowania do inwestycji gazowych domagali się Zieloni. Parlament Europejski odrzucił jednak ich wniosek. Według europosłów PiS, to ważne zwycięstwo dla interesów gospodarczych Polski.

Jedną z najważniejszych inwestycji gazowych dla Polski jest Baltic Pipe. Gazowy korytarz z Norwegii do Polski ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i przyczynić się do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych.

RIRM

drukuj