Nowa parafia św. Jana Pawła II w archidiecezji warszawskiej

Nowa parafia św. Jana Pawła II w Ruścu k. Nadarzyna od 1 września jest najmłodszą spośród 214 parafii archidiecezji warszawskiej. Została utworzona z części parafii św. Klemensa w Nadarzynie – poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Liczba ludności na tym terenie wciąż wzrasta, a zabytkowy kościół w Nadarzynie w święta nie mieścił już wszystkich wiernych. Pierwszym proboszczem nowej parafii w Ruścu został ks. Jarosław Kuśmierczyk.

To już druga parafia w archidiecezji warszawskiej pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Pierwsza powstała w Warszawie na Bemowie w 2015 roku. Parafii w Ruścu również patronuje św. Jan Paweł II, a w 99. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – wtedy jeszcze ośrodek duszpasterski – otrzymał relikwie świętego Papieża.

Nowy ks. proboszcz zaznaczył, że  po pierwsze trzeba wzmocnić wspólnotę parafialną, a potem wraz z tą wspólnotą budować kościół. Ks. Jarosław Kuśmierczyk ma nadzieję, że na wiosnę rozpoczną się prace przy wyrównaniu terenu i fundamentach kościoła. Ważnym momentem dla parafii będzie położenie kamienia węgielnego pod świątynię.

W Ruścu, na parterze dwupiętrowego domu parafialnego jest już gotowa kaplica ze 130 miejscami siedzącymi, a w przyszłości na hektarowej działce powstanie kościół. Od 1 września, kiedy powstała parafia, w niedziele odprawiane są trzy Msze św.: o godz. 9.00, 12.00 i 19.00, a w dni powszednie o godz. 18.00. Codziennie po tej Mszy czynna jest też kancelaria parafialna. Rozpoczęło się już przygotowanie dzieci do I Komunii Świętej, a także młodzieży do bierzmowania.

W ramach struktur archidiecezji warszawskiej nowa parafia będzie należała do dekanatu raszyńskiego. To dziesiąta parafia w dekanacie, dekanat raszyński jest już w komplecie – zauważył ks. Kuśmierczyk.

PAP/RIRM

drukuj