fot. PAP/Jacek Bednarczyk

52. Marsz Szlakiem 1. Kompanii Kadrowej

Z krakowskich Oleandrów wyruszy dziś 52. Marsz Szlakiem 1. Kompanii Kadrowej. Uczestnicy wezmą udział w uroczystym apelu na Oleandrach z udziałem asysty wojskowej oraz przedstawicieli władz państwowych i wojskowych.

Senator i historyk, prof. Jan Żaryn podkreśla, że m.in. dzięki działalności tej formacji zbrojnej w Polsce rodziło się poczucie suwerenności.

– Wymarsz 1. Kampanii Kadrowej z Oleandrów na teren zaboru rosyjskiego z punktu widzenia planów militarnych nie powiódł, nie udał się także z punktu widzenia planów politycznych. Nie powstał rząd w Warszawie, który miał wokół siebie jednoczyć wszystkich w ewentualnym powstaniu antyrosyjskim, ale w dłuższej perspektywie możemy powiedzieć, że wymarsz 1. Kampanii Kadrowej rozpoczął ten polski, suwerenny czyn zbrojny, który z kolei miał miejsce w różnych częściach armii zaborczych zarówno po stronie rosyjskiej, jak i po stronie państw centralnych – mówi prof. Jan Żaryn.

Kompania Kadrowa była pierwszym od zakończenia Powstania Styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. O świcie 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła ona w kierunku Miechowa. W Michałowicach obaliła rosyjskie słupy graniczne.

Po zajęciu Kielc i bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy w celu wywołania powstania, strzelcy wrócili do Krakowa, stając się zalążkiem Legionów Polskich.

RIRM

drukuj