50 mld zł. rocznie na nieskuteczną politykę prorodzinną

50 miliardów złotych rocznie rząd wydaje na nieskutecznie prowadzoną politykę prorodzinną. Złe narzędzia, brak spójności i koordynacji działań – to jeden z najczęstszych zarzutów, które stawia rządowi Najwyższa Izba Kontroli.

Brak odpowiedniej polityki prorodzinnej skutkuje niżem demograficznym, który stanowi coraz większy problem w Polsce. Szacuje się, że w ciągu kilkudziesięciu lat ubędzie 7 milionów Polaków.

Działania rządu nie przynoszą efektów i często stanowią jedynie wsparcie socjalne.  Wskaźnik dzietności w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Wynosi zaledwie 1,3 dziecka na kobietę, gdy zastępowalność pokoleń zaczyna się od 2,1. W przyszłym roku NIK zapowiada kontrolę polityki demograficznej państwa.

Poseł Stanisław Szwed, członek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, powiedział że w tym roku jedyną pomocą oferowaną przez PO dla rodzin były roczne urlopy macierzyńskie. Jednak jak podkreślił, oprócz haseł i pustych słów nic szczególnego się nie wydarzyło.

– Oprócz haseł i pustych obietnic nie wydarzyło się nic, szczególnie w sprawach dotyczących sfery podatkowej. Rząd podniósł VAT z 8% do 23%. Wspólnej polityki prorodzinnej nie ma, dużo się mówiło o polityce prorodzinnej. Premier ogłosił rok, który się kończy, rokiem rodzinny ale dla przeciętnej rodzinny nic z tego nie wynika. Niestety rząd Donalda Tuska nie ma się czym pochwalić jeśli chodzi o politykę prorodzinną. Dotyczy to zarówno zeszłego, jak i obecnego roku  – powiedział poseł Stanisław Szwed.

Polityka prorodzinna powinna być polityką wspólną i opracowaną na wiele lat. PiS przygotowało już kilka programów, które mogłyby wspomóc rodziny, jednak rząd Donalda Tuska utrudnia ich realizację – zaznaczył poseł Stanisław Szwed.

Program, który był realizowany przez Prawo i Sprawiedliwość został zablokowany. Wprowadzono nowy pomysł, który właściwie wspiera deweloperów a nie młode rodzinny. My przygotowaliśmy program po nazwą: „Teraz Rodzina” między innymi dotyczący ulg w podatkach. Przygotowaliśmy dla młodych ludzi międzynarodowy program zatrudnienia. Potrzeba takiego wspólnego działania i Prawo i Sprawiedliwość jest otwarte na konkretne propozycje, a nie na takie, które mają być tylko hasłami i z których nic nie wynika – dodał poseł Stanisław Szwed.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl