NIK rekomenduje ręczne liczenie głosów w wyborach prezydenckich

NIK rekomenduje przeprowadzenie wyborów prezydenckich bez wsparcia informatycznego. Prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że stan przygotowań infrastruktury informatycznej do wyborów jest niewystarczający. Dodał, że Krajowe Biuro Wyborcze może nie zdążyć także z zamówieniem systemu informatycznego i jego udoskonaleniem na wybory parlamentarne, planowane na jesień.

Dziś NIK ujawniła szereg nieprawidłowości w działaniach KBW i zapowiedziała zgłoszenie ich do prokuratury i ABW. NIK ustaliła, m.in., że przetarg na program informatyczny obsługujący wybory samorządowe był nierzetelny i stwarzał ryzyko korupcji.

Poseł Jarosław Zieliński, były wiceszef MSWiA mówi, że jest to kolejna odsłona nieudolności i kompromitacji instytucji państwowej.

– Firmy polskich informatyków stać na to, żeby przygotować oprogramowanie, które będzie sprawne i będzie pozwalało na uczciwe liczenie głosów. Zamawiający, w tym przypadku Krajowe Biuro Wyborcze, nie potrafił jednak dopilnować tego, aby ten system informatyczny był sprawny i pozwalał na uczciwe przeprowadzenie wyborów. Jest to jedna wielka kompromitacja. Ona powinna doprowadzić do wyciągnięcia konsekwencji służbowych, a być może i karnych. Dzisiaj w dobie XXI wieku, w dobie powszechnej cyfryzacji na świcie jest czymś niebywałym, żeby nie potrafiono zakupić, przygotować i wdrożyć tak prostego systemu liczącego głosy – wskazał poseł Jarosław Zieliński.  

Poseł dodał, że w przypadku wyborów prezydenckich 10 maja, ręczne liczenie głosów nie będzie trudne z uwagi na krótką listę nazwisk kandydatów.

Większe problemy, przy braku wsparcia systemu informatycznego, pojawią się w wyborach parlamentarnych – dodał poseł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl