USA: Trump i Clinton wygrywają prawybory w Arizonie

Liderzy wyścigu prezydenckiego, Demokratka Hillary Clinton i Republikanin Donald Trump, wygrali wtorkowe prawybory swych partii w stanie Arizona, czyniąc coraz bardziej prawdopodobnym scenariusz, że zmierzą się ze sobą w listopadowych wyborach prezydenckich w USA.

Clinton, była sekretarz stanu USA, pokonała w Arizonie swego rywala w walce o nominację prezydencką Demokratów, senatora z Vermont Berniego Sandersa, uzyskując prawie dwa razy więcej głosów niż on.

W dotychczasowych głosowaniach Clinton zdobyła już 1670, a Sanders 886 delegatów. Do wygrania nominacji prezydenckiej potrzeba 2383 delegatów. Zdaniem „NYT”, by dogonić Clinton, Sanders musiałby do końca prawyborów wygrać we wszystkich około 20 stanach, które jeszcze nie głosowały, uzyskując średnio w każdym stanie większość ponad 60 proc. głosów.

Po stronie Republikanów też nie było niespodzianek. Tak jak przewidywały sondaże, prawybory z ogromna przewagą nad dwoma rywalami wygrał kontrowersyjny miliarder Donald Trump. Popularność Trumpa w tym sąsiadującym z Meksykiem stanie w południowo-zachodniej części USA analitycy tłumaczą przede wszystkim niezadowoleniem mieszkańców z nielegalnej imigracji. Poza tym Arizona bardziej niż inne stany ucierpiała na skutek kryzysu finansowego i zapaści rynku nieruchomości.

Ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz zajął w Arizonie drugie miejsce, a gubernator Ohio John Kasich – trzecie. Ale tylko Trump zabierze z Arizony delegatów na lipcową konwencję Partii Republikańskiej (GOP), bo w stanie tym obowiązuje zasada „zwycięzca bierze wszystko”, czyli wszystkich 58 przypadających na ten stan delegatów.

Po prawyborach w Arizonie Trump umocnił swą przewagę nad rywalami i według „New York Times” ma już zagwarantowanych 739 delegatów z 1237 niezbędnych do zapewnienia sobie nominacji prezydenckiej GOP. Cruz ma 425, a Kasich 166.

Poza Arizoną wyborcy GOP głosują we wtorek w prawyborach w stanie Utah oraz na Samoa Amerykańskim, a wyborcy Demokratów – w Utah i Idaho.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl