twitter.com/Kombatanci

40. rocznica proklamacji strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

Mija 40. rocznica proklamacji strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej (WOSP). Główne uroczystości z udziałem m.in. Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odbyły się w Warszawie.

Czterdzieści lat temu młodzi strażacy rozpoczęli protest w obronie statusu Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej na Żoliborzu. Protest był sprzeciwem wobec działań władzy komunistycznej.

– Po 40 latach pragniemy podziękować Wam za to, że nie zatrwożył Was wtedy i później czerwony, komunistyczny smok, że nigdy przed mocą nie ugięliście szyi, że pokazaliście, mając pełną świadomość, że jest to decyzja, która w jakimś sensie kończy karierę. Dziękujemy, że nie zabrakło Wam wtedy odwagi – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

 

Za obronę wartości strajkujący zapłacili wysoką cenę. Wielu straciło możliwość kształcenia się, a to zamknęło im to drogę do promocji oficerskiej i pogrzebało marzenie związane z mundurem Straży Pożarnej.

– Mam nadzieję, a ze swojej strony składam też deklarację, że uczynię wszystko, aby oficjalną decyzją państwa polskiego ten mundur został Wam przewrócony i ma nadzieję, że tak się stanie – zaznaczył podczas uroczystości szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych.

Jan Józef Kasprzyk wszystkim zasłużonym wręczył dziś odznaczenia, czyli medale „Pro Bono Poloniae”  i  „Pro Patria

– Lata strajku, później ciemnym okresie stanu wojennego w zasadzie pozbawiły nas nadziei na to, że jeszcze kiedyś, ktoś nas zauważy, ktoś doceni naszą postawę. Doczekaliśmy tych czasów – powiedział jeden z zasłużonych.

 

W wydarzeniu uczestniczył m.in. dr Mateusz Szpytma, zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który odczytał list prezesa IPN-u skierowany do uczestników uroczystości.

– Do dziś podziwiamy hart ducha studentów Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej i pragniemy, by pamięć o tym wydarzeniu nigdy nie wygasła – podkreślił dr Mateusz Szpytma.

Strajkujących wspierali warszawiacy, NSZZ Solidarność oraz Kościół. Posługę duszpasterską pełnił bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bestialsko zamordowany kapelan „Solidarności”. W niedzielę zarówno na jego grobie, jak i przed wejściem do budynku Szkoły Głównej Służby Pożarniczej złożone zostały kwiaty.

W intencji uczestników strajku w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie sprawowana była również uroczysta Msza święta.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl